Со оглед на сите здравствени придобивки на ова овошје, лекарите ширум светот препорачуваат да се консумира на дневна основа.
Постојат многу причини зошто мора да сакате – авокадо. Ова е една од најдобрите свежи намирници што можете да јадете бидејќи е полна со добри масти и се грижи за целото тело. Авокадото лесно може да стане додаток на појадок, ручек, закуски и вечери.
Ова овошје содржи голем процент на добри масти и е богато со бројни хранливи материи. Само 100 грама авокадо содржи околу 160 калории, 15 грама маснотии, 9 грама јаглехидрати и 2 грама протеини.
Богато е со растителни влакна, калиум, висок процент на витамини Е, Б и фолна киселина. Ја подобрува апсорпцијата на хранливите материи и на тој начин му овозможува на телото да апсорбира повеќе хранливи материи.
Еве како едно авокадо на ден го подобрува здравјето на крвните садови и мозокот.

Регулирање на крвниот притисок

Бидејќи авокадото е полно со калциум, тоа му овозможува да го доведе крвниот притисок во совршена рамнотежа. Калциумот е инаку одговорен за елиминирање на вишокот на натриум од телото. Ова е причината зошто авокадото може да ги исчисти крвните садови и идеално да го балансира крвниот притисок.

Здравје на мозокот

Експертите сметаат дека авокадото е најдобра храна за здравјето на мозокот поради високата содржина на омега-3 киселини и витамин Е. Омега 3 го одржува мозокот поздрав со подобрување на протокот на крв напред, што е од суштинско значење за критичко размислување, однесување, донесување одлуки и планирање.

Avocado isolated on a green background.

Клинички е докажано дека витаминот Е помага во намалување на прогресијата на Алцхајмеровата болест и се смета за особено корисен во раните фази на оваа болест.

Авокадото е богато со незаситени масти кои го промовираат здравиот проток на крв потребен на мозокот за максимална ефикасност.

Извор : Novosti magazin ;