За подобро да ја разберат биолошката основа на оваа врска и да ја тестираат хипотезата, професорот Џејмс Рајлинг, антрополог од Универзитетот во Атланта и неговите колеги избрале 50 жени со најмалку едно биолошко внуче на возраст меѓу три и 12 години и го скенирале нивниот мозок користејќи функционална магнетна резонанца.

Жените гледаат фотографии од внуци, потоа фотографии од нивните деца и на крај слики од непознато дете и непознат возрасен.

Она што навистина привлекува внимание е активирањето на деловите од мозокот поврзани со емоционалната емпатија, нагласува Рилинг.

Тоа сугерира дека бабите многу добро сочувствуваат со своите внуци кога комуницираат со нив. Ако внуците се смеат, тие чувствуваат радост.

Спротивно на тоа, кога на бабите им беа прикажани фотографии од нивните возрасни деца, има посилно активирање на областите на мозокот поврзани со когнитивната емпатија, односно обиди да се разбере што мисли или чувствува личноста и зошто, но со многу помал емоционален ангажман.

 

ИЗВОРNationalGheographic.rs
претходниот член,Во Хрватска ќе се пошумуваат површини со помош на прилагоден дрон
Следната статијаТри лоши навики кои ги имаат само интелигентните луѓе

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде