5.8 C
Skopje
Sunday, April 2, 2023

Антички филозофски теории за бесконечноста

Прашањето за бесконечноста денеска се разгледува од голем број науки. Најчесто повикани стручни лица на дебатните емисии, документарните серии или семинарите на теми поврзани...

Анкета: Мажите и жените избраа своја летна хит книга!

Книгите се добро друштво за време на летните горештини, особено се практикува читањето книги на плажа бидејќи моќта на забележување на деталите е најголема...

Принудените и договорените бракови реалност и во 21 век

Најдобар пример за договорени и принудени бракови кои се склучуваат поради економски мотиви се оние во општества каде постои јасна социјална слоевитост на општеството,...

Ведрана Рудан: За секоја жена, децата се ужасна тортура со повремени минијатурни моменти на...

Човечкото тело не е многу променето за неколку илјади години. Онаа што ќе се породи во четириесеттите ќе ја чека своето прваче пред училиштето...

Докторка Гњатовиќ открива: Омикрон не создава имунитет, може да се заразите 2 пати во...

Д-р Марија Гњатовиќ од Институтот за примена на нуклеарна енергија за РТС наведува дека омикронот брзо се шири, и дека има голем притисок врз...

Штетата што феминизмот им ја направи на жените

Се ближи Осми март, се обележува Интернационалниот ден на жената. Овој датум историски се поврзува со заложбите на Клара Цеткин за работничките права на...

Серафимовска: Се водам од тоа да создадам дело со препознатлив уметнички сензибилитет кое што...

Катерина Серафимовска (1972) веќе три децении е присутна на македонската книжевна сцена. Првата збирка поезија е објавена уште во 1991 година. Членка е на...

Интервју со македонскиот атлетичар Никола Милановски: Од година во година свесноста кај населението за...

Никола Миланоски е млад атлетичар од Кичево кој веќе неколку години професионално се занимава со атлетика. Покрај својот спортски ангажман Никола е и писател, љубител...

Александар Михајловски: Фактот дека ќе ви забранат да критикувате значи дека се во паника...

Нашиве односно одродените кои ќе ве судат за вербален деликт или негативно мислење искажано на социјалните мрежи не се многу паметни или не го...

Волците ги изедоа овците или овците ги изедоа волците? Неспособните ги истиснаа способните!

„Нас не не мачи одливот на мозоци туку останувањето на идиотите„- Иво Андриќ Сведоци сме на секојдневно иселување на енормен број млади луѓе, таа „црна...
7,849FansLike
262SubscribersSubscribe

Recent Posts

Trending Now

error: Content is protected !!