0.8 C
Skopje
Tuesday, October 26, 2021

Делата на Пикасо како геометриска кристализација на предметите

0
Пабло Пикасо (1881-1973, роден во Малага, Шпанија) е еден од најдоминантните и највлијателните уметници од првата половина на 20-тиот век. Станува збор за еден фасцинантен...

За науката, религијата и филозофијата на современието

0
Ќе биде дека науката обезбедува целосен, догматски и секако правилен поглед на светот. Науката категорично вели кога и како настанал Сончевиот систем, галаксиите, кога и...

Кој им врши пасивна репресија на жителите од скопско Бардовци?

0
Незадоволни граѓани од скопското село Бардовци веќе со денови протестираат на улиците и упатуваат порака до надлежните институции, но како што наведуваат, надлежните немаат...

Незнаењето е сила, знаењето е моќ!

0
Во последно време, јавното мислење е целосно поделено на две конфликтни страни - ваксери или антиваксери. Имено ваксерите ги собираат аргументите на класичната медицинска наука...

На студенти не им треба образование, дајте им леб и игри!

0
Хранарина во висина од 2400 денари за секој студент во превод значи „Не им треба образование, еве им леб и игри“. Состојбата со високото образование...

Апсурдите на бугарската пропаганда во Македонија

0
Во Македонија има изрека: „Брат, брата не храни, тешко тој што го нема“. Ова синтагма во која е собрана колективна и генерациска животна мудрост може...

Колку (ти) чини патриотизмот?

0
Ако не си член на десничарска партија на која зборот македонштина и е лосион за плакнење уста, ако не се залагаш за очувување на...

Со три очи – кочи

0
Реалноста везден е и те како повлијаена од секојдневното деструктивно делување на колективно ниво. Ако земјата е жив организам, а сите творенија на природата и...

Не е проблем што одиме, проблем е што ќе нема кај да се вратиме!

0
Гледам како една мала нација желна за добри историски случки, исклучително ретки, се радува на можноста македонската фудбалска репрезентација да игра на Европското првенство...

Глина и светлина

0
Трпение…спасение. Трпи, закрпи ги лузните. Не си сам во ова, целиот твој народ го чувствува истото. Сепак, луѓето се плашат кога некој им ја...
7,448FansLike

Recent Posts

Trending Now

error: Content is protected !!