Диктатура на просекот: Зошто молчат интелектуалците?!

Долготрајното робување и лошото раководење можат толку да го збунат и да го унаказат сфаќањето на еден народ, па здравиот разум и вистинскиот суд...

Љубов во време невреме

Љубовната врска е во основа иста со врската која ја имаме со најдобриот другар. И со партенерот, како и со другарот, ги делиме соништата...

Краток есеј за човекот

Човекот е склон кон разубавување на работите. Погребите се претвораат во дегустација на добро вино и длабоки разговори за смислата на животот. Фотографиите на покојните...

Избор на брачен партнер

За остварување на квалитетна врска, љубов и задоволителна-квалитетна сексуалност внатре во брачниот однос, меѓу партнерите потребна е не само одредена емоционална зрелост туку и...

Како бе не ви е срам, вас што цел живот земате пари на клати...

Досега во Македонија, минималец земаа најчесто луѓе кои работат во фабрики, во приватен сектор каде што експлоатацијата на трудот е секојдневие и Закон за...

Писмо до Дедо Мраз

Драг Дедо Мраз, Одамна ти немам напишано ниту едно писменце, верувам дека многумина те заборавија, освен рекламите на Кока Кола, ретко кој и те споменува. Децата...

Кој им врши пасивна репресија на жителите од скопско Бардовци?

Незадоволни граѓани од скопското село Бардовци веќе со денови протестираат на улиците и упатуваат порака до надлежните институции, но како што наведуваат, надлежните немаат...

Мој лична исповед за партнерски однос кој ми го смени животот!

Признанието ослободува, што повеќе луѓе пред себе или пред другите го признаат тоа што го потиснуваат во несвесното како резултат на пресилното супер его,...

ПРАВА НА ДЕТЕТО

Последниве години, светската заедница покажува нагласен и особен интерес за правата на децата! Генерално во светот но секако и во некој невралгични региони имаме...

Осум децении од раѓање на Џими Хендрикс

Џејмс Маршал „Џими“ Хендрикс, е роден во 1942 година во градот Сиетл (САД). Од 27 ноември 2022 година (датумот на неговото раѓање), започнува огномет...
7,849FansLike
262SubscribersSubscribe

Recent Posts

Trending Now

error: Content is protected !!