-6 C
Skopje
Thursday, January 21, 2021

Излез од политичка криза е поважен од излез од здравствена криза?

Претседателот на Македонија, Стево Пендаровски по завршување на седницата на Советот за безбедност најави дека нема да прогласи ново продолжување на вонредната...

Брод со мигранти од Тунис потонал на пат кон Италија

Бројот на загинати од тонење на брод што превезувал мигранти крај тунискиот брег се искачи на 54, додека повеќе тела биле најдени...

Турскиот шеф на дипломатија: Статусот на Аја Софија е прашање на националниот суверенитет

Турскиот министер за надворешни работи, Мевлут Чавушоглу одговарајќи на прашање, за НТВ, за тоа дали ќе биде отворена Аја Софија за муслимански...

Полициската бруталност е непосредна реалност и во Кенија (ВИДЕО)

Тројца кениски полицајци се уапсени откако беше објавено видео на социјалните мрежи во кое еден од нив влечеше 21-годишно девојче, врзано за...

Нема барање од владата за продолжување на вонредната состојба

На 14ти Јуни завршува вонредната состојба во Македонија која претседателот - Стево Пендаровски ја прогласи на 30ти Мај.

Плажите во Црна Гора празни, наместо да доаѓаат гости пристигниваат откажани резервации

Црногорскиот туризам е пред тешки искушенија, сеуште нема ни на повидок дека престојнава летна сезона ќе има гости и порано имаше откажување...

Сопственикот на Зара ќе затвори до 1200 модни продавници ширум светот

Компанијата Индитекс, сопственик на Зара ќе затвори од 1000 до 1200 модни продавници ширум светот, сакајки да се пренасочат на онлајн продажба,...

Ослободен полицаецот обвинет за убиство на Џорџ Флојд со кауција

Томас Лејн, еден од четворицата полицајци од Минеаполис, вклучени во смртта на афроамериканецот Џорџ Флојд, е ослободен од притвор, откако за него...

800.000 Французи ќе останат без работа поради пандемијата од КОВИД19

Француската Влада планира укинување на 800 000 работни места во земјата во текот на идните месеци, јави дописникот на МИА.

Македонија останува дувло на размножување на корона вирусот

Нов ден, наместо во надеж дека бројот на заразени ќе се намали и мерките за викенд карантин ќе дадат резултати, статистиките покажуваат...
2,488FansLike

Recent Posts

Trending Now