Кога температурата ќе падне, понежниот пол речиси секогаш прва ќе го почувствува студот. Иако нашите посилни половини можеби се уморни од тоа што секогаш ни ги нудат своите јакни, научниците конечно го најдоа одговорот зошто жените се почувствителни на студот.

Научниците веруваат дека овој феномен останал уште од времето на еволуцијата. Тие веруваат дека дамите развиле почувствително чувство на студенило за да се одвојат од партнерите и да спречат можни конфликти.

Откриле дека истата особина е присутна кај многу видови птици и цицачи! Меѓу многуте видови птици и цицачи, женките претпочитаат потопла средина од мажјаците, и оваа тенденција ги раздвојува двата пола.

Од еволутивна гледна точка, тој е дизајниран да натера парот да се оддалечи еден од друг, така што секој поединец може да ужива во мир и тишина.

Д-р Еран Левин, од Универзитетот во Тел Авив, нагласува:

Мажите и жените поинаку ја чувствуваат температурата. Оваа разлика во чувството на топлина не настанало за да можеме да се расправаме со нашите партнери за клима уред, туку сосема спротивно!

ИЗВОРСлободна Далмација
претходниот член,Исповед на родител: Не знаев дека и јас треба да сум вакциниран за моето дете да е оперирано
Следната статијаКој и зошто ги сквернави црквите низ Македонија?

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде