4.8 C
Skopje
Saturday, November 26, 2022

Од 1ви Декември најавено е ново намалување на цените на струјата

Новата Година нема да почне со поскапа струја, а први декември ќе донесе намалување на цените на основните прехранбени производи. Министерот за економија Крешник...

Колку е опасен алфатоксинот кој беше пронајден во јогуртот „Баланс плус“?

Повисока концентрација на афлатоксини од дозволеното е причина што деновиве во два наврата се повлекуваат од пазарот одредени млечни производи во земјава. Последната информација е...

Ковачевски предлага приватизација на А.Д. Пошта

Премиерот Димитар Ковачевски денеска изјави дека се работи на изнаоѓање начин за долгорочна одржливост на македонска Пошта, а за самиот објект којшто пред неколку...

Магистрите и докторите на наука се откажуваат од барање работа во Македонија, перспективата ја...

Осумнаесет доктори на науки и 623 магистри на науки се евидентирани како невработени лица во октомврискиот последен извештај на Агенцијата за вработување. Ако се...

Просечен Македонец на скоро 32 години се осамостојува и го напушта домот на родителите

Еден Македонец, во просек, го напушта домот на своите родители на 31,8 години, покажуваат податоците на Eurostat. Постојат земји членки во ЕУ во коишто младите...

Во Русија усвоен закон со кој се забранува ЛГБТ пропаганда

Државната дума на Русија денеска во второ читање го усвои законот за забрана на ЛГБТ пропаганда, како и за пропагирање педофилија и промена на...

Поради економската криза синдикатите бараат зголемување на минималната плата

Наскоро ќе имаме зголемување на минималната плата. Сегашните 300 евра се премалку за задоволување на потребите. Веќе во март следната година ќе имаме ново зголемување...

СЗО ги рангира најсмртоносните патогени, меѓу нив е и неидентификуваната „болест Х“

Светската здравствена организација соопшти дека подготвува нова листа на патогени кои се сметаат за ризични да предизвикаат пандемии или епидемии, па треба внимателно да...

Бугарските клубови кои нема да ги променат спорните имиња, ќе бидат избришани

Измените на Законот за здуженија и фондации, беше изгласан на почетокот од ноември, а Централниот регистар е должен да ги избрише здуженијата од регистар,...

Директорот на „Слобода превоз“ ја обвини Арсовска дека користи „удбашки методи“ да го прекине...

Директорот на автобуските превозници „Слобода превоз“ Ленин Јовановски изјави дека се во неможност да го одржуваат возниот ред во Скопје поради тоа што немаат...
7,777FansLike
189SubscribersSubscribe

Recent Posts

Trending Now

error: Content is protected !!