9.8 C
Skopje
Tuesday, May 17, 2022

Понеделник ќе биде единствениот сончев ден во претстојната недела

0
Сончево и топло со мала до умерена локална облачност. Ќе дува слаб до умерен ветер од северозападен правец. УВ индексот ќе изнесува 8 мерни...

Бугарија не бара признавање на бугарско малцинство во Македонија, туку признавање на Бугарите како...

0
Бугарскиот премиер Кирил Петков нема наскоро да го посети Скопје, изјави шефицата на Кабинетот на претседателот на Владата на Бугарија, Лена Бориславова. Наскоро нема да...

Наместо возачки дозволи, на несовесните возачи им се одземаат возилата

0
Комитетот за сообраќај на австрискиот парламент усвои амандман на Законот за сообраќај, со кој се предвидуваат повисоки казни за возачите кои не го почитуваат...

Државната матура да се полага во спортски сали, во школите нема доволен надзор на...

0
Екстерните испити од државната матура в година да се полагаат во спортски сали и во амфитеатри за да може максимално да се намали можноста...

Албанија е се попривлечна туристичка дестинација за летување

0
Албанија, речиси во текот на целата календарска година ја посетуваат странски туристи, но летната туристичка сезона, кога туристите се најбројни, официјално почнува во кон...

Криза на новинарската професија поради лажните вести, дезинформациите и ставање на новинарите во позиција...

0
На повеќе локации низ Скопје анонимни активисти поставија макети од мобилни телефони на чии екрани се претставени некои од најчесто употребуваните и најштетните дезинформации...

Струшките дуќанџии бараат да им се дозволи да работат во недела

0
Струшките дуќанџии бараат да работат во недела. Затворањето на дуќаните во чаршијата во време на викенди, кога градот е полн со туристи ќе ја...

Чилеанските научници открија фосил на ихтиосауруси со непроменети ембриони

0
Чилеанските научници успешно откопаа еден од најкомплетните фосили на ихтиосаури во светот, со недопрени ембриони, од глечерот Тиндал во чилеанскиот регион Птагонија. Зачуваниот фосил на...

Шпанија е првата земја во Европа која ќе дозволи жените со болна менструација да...

0
Нацрт-законот, кој ќе биде проследен до шпанската извршна власт на усвојување следната недела, е завршен. Доколку мерките бидат усвоени, Шпанија би можела да стане...

Викенд временска прогноза: Променливо облачно и нестабилно време

0
Сабота: Променливо облачно и нестабилно со пороен дожд и грмежи. Локално процесите ќе бидат поинтензивни во форма на невреме со интензивен пороен дожд, грмежи,...
7,448FansLike

Recent Posts

Trending Now

error: Content is protected !!