5.8 C
Skopje
Sunday, April 2, 2023

Казни до 4000 евра: Доколку работодавците ви бараат да ги вратите парите од к15,...

До крајот на месецот работодавачите имаат рок да го исплатат регресот за годишен одмор или познат како К-15. Обврската за исплата на К-15 е...

Славиме одговорно: Поседувањето и примена на пиротехнички средства е кривично дело за кое следуваат...

Согласно Кривичниот законик, во член 396 е предвидено недозволеното изработување, држење и тргување со оружје или распрскувачки материи. – Притоа, тој кој што неовластено изработува,...

Засега нема најави за поскапување на патарините

Владата преку Министерството за транспорт и врски и Јавното претпријатие за државни патишта (ЈПДП), нема да ја зголеми цената за наплата на патната такса,...

Пукна огромниот берлински аквариум во кој се наоѓаа 1.500 егзотични риби, се излеаја милион...

Огромен аквариум во центарот на Берлин, во кој имало околу 1.500 егзотични риби, пукнал рано утринава, предизвикувајќи голема штета на комплексот каде покрај аквариумот...

СДСМ застана зад Арсовска по нејзино обвинување дека добила закани од опозицискиот лидер

Заканите што ги посочува Арсовска за влечење по улици и бришење подови се скандалозни и потврдуваат дека во ВМРО-ДПМНЕ е истата насилничка матрица која...

Евакуирани се сите патници и вработени на Меѓународниот Аеродром во Скопје поради дојава за...

Утрово се евакуирани сите патници и вработени на Меѓународниот Аеродром во Скопје и евакуирани се патниците и вработениот персонал, поради дојава за бомба, известуваат...

Од утре до сабота се очекува благ пораст на дневните температури

УХМР најави дека од утре до сабота утринската и дневната температура ќе бидат во пораст. Само во дел од котлините со појава на магла или...

Репортери без граници: Слободата на новинарите загрозена и во 21 век, дури 533 новинари...

Во 2022 година ширум светот биле уапсени 533 новинари, најмногу во последните 30 години, објави организацијата Репортери без граници (РСФ) во својот годишен извештај. Годинава...

Посебен сообраќаен режим и прекин на сообраќај низ патиштата во Македонија поради снег

СОСТОЈБА: Сообраќајот на државните патишта се одвива непречено, по претежно влажни коловози. Снег со слаб интензитет провејува во Крива Паланкa, кој не се задржува...

Франциск: Да не трошиме многу за Божи, тоа што ќе го заштедиме да го...

Папата Франциск ги покани христијанските верници ширум светот на поскромна прослава на Божик оваа година со цел да им се помогне на Украинците со...
7,849FansLike
262SubscribersSubscribe

Recent Posts

Trending Now

error: Content is protected !!