7.8 C
Skopje
Monday, November 29, 2021

СЗО свикува итен состанок: Новата варијанта на ковид е сериозна причина за загриженост

0
Тулио де Оливеира, директор на Центарот за одговор на епидемијата и иновации во Јужна Африка, им ја пренесе на претставниците на СЗО својата загриженост...

Денеска е празник посветен на св. Јован Златоуст

0
Бројни православни верници денеска го слават крштевниот празник посветен на Свети Јован Златоуст, големиот светител и реформатор, кој е познат и како најпознатиот проповедник...

Временска прогноза: Врнежливо и студено време

0
Променливо облачно со повремени врнежи од дожд, особено претпладне во западните делови каде локално ќе наврнат над 20 л/м2. На планините врнежите ќе бидат од...

Сертификатот за вакцинација ќе трае до 9 месеци, по тоа ќе треба повторно да...

0
Европската комисија денеска предложи дигиталните ковид-сертификати да важат девет месеци по добивањето на препорачаните дози на вакцината против ковид-19. Комисијата го претстави предлогот за препораки...

Поврзаноста на короната со менталните заболувања и депресијата

0
Короната, но и состојбата на страв и неизвесност што ја придружува и со која живееме изминативе година и пол, се „тригер“ за зголемена анксиозност...

Излезот на автобусот „Беса транс“ од Скопје не бил евидентиран од страна на царинските...

0
Возилото на „Беса транс“ кое било без лиценца, поминувало на четири гранични премини низ државава во период од една година. Ова го констатираше Царинската...

Временска прогноза: Благо зголемување на дневните температури

0
Променливо облачно со утринска магла по одделни котлини. Ќе дува слаб до умерен ветер од југоисточен правец, особено изразен вдолж Повардарието каде кон крајот на...

Скандал во Шведска: Избраа прва жена премиер, а за само неколку часа таа си...

0
Првата жена премиер на Шведска поднесе оставка само неколку часа откако беше назначена. Магдалена Андерсон, беше објавена за премиер во средата, но поднесе оставка откако...

Еди Рама: Нема да губиме време да ги убедуваме другите од регионот за приклучување...

0
Во онлајн обраќањето на политичкиот панел на конференцијата Отворен Балкан во српскиот парламент, Рама рече дека економиите во регионот долго чекаат на оваа иницијатива...

Агенција за јавно здравје на ЕУ ја препорачува бустер дозата за сите возрасни

0
Директорката на агенцијата за јавно здравје на Европската Унија, Андреа Амон, денеска изјави дека давањето засилена т.н. бустер-доза на вакцината против ковид-19 треба да...
7,448FansLike

Recent Posts

Trending Now

error: Content is protected !!