14.8 C
Skopje
Tuesday, September 21, 2021

Жена – комјутер: Без неа немаше да има никакво истражување на весленета, ниту астронаутите...

Долго пред денешната технологија да биде измислена, Кетрин Џонсон беше позната како жена - компјутер. Таа рачно ги пресметала траекторите на летот за вселенската...

Рокерот кој сакаше да го чита Хандке

Во „брзото“ интервју за „Ритам“ од мај 1989 година, водачот на ЕКВ, Милан Младеновиќ, ги откри неговите омилени музичари, филмови, книги, стрипови … Меѓу другото,...

ВО ВРЕМЕ НА КОВИД-19 – ЗГОЛЕМЕТЕ ГО ВАШИОТ ИМУНИТЕТ

Не можете да живеете под стаклено ѕвоно, но можете да ги следите овие паметни совети за да му дадете на вашиот имун систем шанса...

КЕВИН ХАРТ по СТРАШНАТА СООБРАЌАЈНА НЕСРЕЌА. СЕГА Е ПОСИЛЕН ОД КОГА И ДА Е.

Само неколку месеци откако претрпе повреда на 'рбетниот столб, Харт инсистира на тоа дека не се обидува да се врати. Но, тој е променет...

Дали да спиете во пижами или без нив? – Еве ви го одговорот:

Има неколку придобивки од спиењето без ова парче облека, а подолу ќе откриеме некои од нив: Полесно ќе заспиете Експертите одамна знаат дека е потешко да...

Планети за кои не важи ниту еден физички закон и го побиваат законот за...

Дали сте слушнале за терминот „забегана планета“ или често се нарекува уште и „лажна планета“? Овие планети го добиле своето име поради нивната осаменост...

ЕЛЕКТРИЧНИ СОНИШТА

Светот на мотоциклизмот е пред голема промена, со воведувањето на електричниот мотор на Харли-Дејвидсон, LiveWire. Светот се менува пред нашите очи: масивни индустрии умираат; други...

Кои состојки треба да ги содржи „здрава супа“

Според СЗО за човек да го задржи своето здравје, треба да има има редовни течни и топли оброци. За редовен оброк се смета оброк...

Зошто е потребно да го местите својот кревет откако ќе станете од спиење:

Местењето кревет веднаш по станувањето е една од основните навики на педантните и организирани луѓе. Совен поради изгледот и воспоставување на визуелна организација и...

Ако сакате да дознаете нешто повеќе за еден човек, прашајте го дали одгледува милениче:

Некои луѓе се посветени на своите миленичиња, други, пак не го сакаат присуството на животните во своите домови. За некои луѓе одгледувањето на миленичиња...
7,448FansLike

Recent Posts

Trending Now

error: Content is protected !!