Фолксваген во последните години продаде повеќе колбаси од кари VW отколку автомобили. Околу седум милиони од нив се продаваат годишно, но тоа наскоро ќе заврши, бидејќи по летните одмори, месото ќе биде забрането во фабричкиот кантин, пишува списанието ХАК.

VW currywurst, колбас произведен од оваа компанија, е секојдневна ужинка за време на паузата за многу вработени во нивните фабрики.

Според интерното соопштение, деловниот ресторан на компанијата во Волфсбург мора да биде без месо по празникот. Ова значи дека околу 150 рецепти, колку што моментално се достапни во кантините, ќе мора да бидат вегетаријански. Само повремено ќе им се нуди риба на работниците.

Според информативното писмо, многу вработени сакале вегетаријански и вегански алтернативи.

Промената ќе има влијание и врз животната средина, бидејќи помалата потрошувачка на месо, исто така, и помага на околината.

Колбасот е веќе забранет на локацијата на фабриката Фолксваген во Хановер.

ИЗВОРНова економија
претходниот член,Потресна исповед на млада Авганистанка: Работев за западна феминистичка НВО, а сега тие одбиваат да ми помогнат со бизарни изговори!
Следната статијаФилипче: Целта на мерките е да се стимулира вакцинација на населението

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде