Вакцините што се користат првенствено го стимулираат производството на антитела кои се насочени кон типичниот „бодлив“ протеин на вирусот што продира во нашите клетки.

Постојните препарати го прават ова прилично добро, без разлика дали се создадени со „класичен“ векторски метод или методот на mRNA каде што на нашите клетки им се „кажува“ какви точни антитела треба да произведат.

Како што објаснува имунологот Карстен Ватцл од Институтот Лајбниц при Техничкиот универзитет во Дортмунд, видот делта на коронавирусот, исто така, ја намали ефикасноста на вакцината.

Колку точно – постојат различни мислења: со „класична“ вакцина како AstraZeneca од 66 проценти до околу 60 проценти, со mRNA вакцини како BioNTech / Pfizer од над 90 проценти до 88 проценти – но искуства од практиката во Израел, која земја, го користела овој препарат во голем обем и внимателно го забележува развојот, сведочејќи за фактот дека вакцината на BioNTech е ефикасна против соединенијата на делта сојот во само 64 проценти од случаите, пишува Гудрун Хајсе за Дојче веле.

Но, Израелците исто така сведочат дека вакцинацијата е прилично добра гаранција против тешкиот развој на болеста од кој било вид вирус: во 93 проценти од случаите, болеста ќе помине без поголеми проблеми.

Таму се разгледува третата доза од таа подготовка, но се уште има многу отворени прашања во борбата против тој вирус.

ДВЕ МЕХАНИЗМИ НА БОРБА ПРОТИВ ВИРУС

Како што објаснува имунологот Ватцл, во „нормални“ околности за вакцинација, како што е против тетанус, релативно е лесно да се избројат антителата што ги прави нашето тело против паразити: ако има над одредена бројка, лицето е отпорно, ако под – тогаш не е. Но, со корона, навистина се уште не може да се измери.

Бидејќи постојат два механизми со кои се бориме против корона вирусот: еден се антитела кои го напаѓаат вирусот, но ако вирусот сепак успее да навлезе и да зарази клетка од нашето тело, тогаш тоа е работа за таканаречените Т-клетки кои ги елиминираат заразените клетки во нашето тело. И тоа го прави сепокомплицирано: Бројот на антитела само не мора да кажува колку сме добро заштитени. Лесно би можело некој да има антитела се уште, за да може да се зарази, но неговата Т-клеточна реакција е толку тешка што инфекцијата поминува речиси без последици, вели Карстен Ватцл.

Со други зборови: само бројот на антитела не кажува многу за заштитата на организмот, но ги има и овие „средства за чистење“ во нашето тело.

Колку ги има – и ова може да се измери, но процесот е релативно комплициран. Дополнителен проблем е што не постои консензус меѓу научниците за одредена точна граница каде што би се рекло дека некој сега е безбеден од короната.

ИЗВОРСлободна Далмација / Foto: SWR.DE
претходниот член,Прогласена триесетдневна кризна состојба во Македонија
Следната статијаЖените ги привлекуваат мажи со сериозен изглед, еве зошто:

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде