Меѓународниот ден против насилството врз жените, со одлука на Обединетите нации од 17 декември 1999 година, го одбележува денот на 25 ноември 1960 година, кога сестрите Патрио, Минерва и Марија Тереза ​​Мирабал беа брутално убиени во Доминиканската Република од страна на диктаторот Рафаел Трухило.

Активистите против семејното насилство овој ден го слават од 1981 година.

Во Канада секоја десетта жена е жртва на насилство од партнерот, во САД секоја шеста, а во Хрватска по една жена е физички малтретирана на секои 15 минути.

Податоците се делумно точни и всушност намалени бидејќи најголем дел од насилството останува нерегистрирано, а сторителите се луѓе од сите професии и општествени структури.

Поради овие причини, жените се самоорганизираат и отвораат прифатилишта за жени жртви на семејно насилство.

ИЗВОРВикипедиа
претходниот член,Марк Антониј бил постојано пијан, единствено Цезар трезен ја преземал власта!
Следната статијаКако да се ослободите од непријатниот мирис во вашиот дом по готвењето?

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде