Иако на почетокот уживањето во алкохол било резервирано само за богатите, ситуацијата со текот на времето се менувала, пишува Full Suitcase.

Империјата станувала се побогата и побогата, па војниците, селаните, а понекогаш дури и робовите подеднакво уживале во пијалоците.

Виното станало достапно за секого, но јасно е дека неговиот квалитет бил исклучително различен.

Со текот на времето, пиењето станало проблем, особено во војската, па и самиот филозоф Сенека се запрашал колку војниците биле трезвени за време на походите.

  • Познатите Римјани и односот кон алкохолот

Некои влијателни Римјани мислеле дека пиењето е деструктивно, но историските документи покажуваат дека многу познати жители на Рим не останале имуни на виното.

Значи, да речеме, записите велат дека Марк Антониј е најпознат по неговиот обид во 63 п.н.е. насилно да ја собори Римската Република – Катилина, а веќе споменатиот Марко Антониј, според Цицерон, не знаел кога да престане да пие и за време на походот веќе бил прилично пијан.

Од царевите велат дека само Цезар трезвен ја презел власта, Август пиел умерено, а Клавдиј и Нерон уживале до крајност.

 

ИЗВОРNationalGheographic.rs
претходниот член,Пулсирачка насоченост кон фигуративното сликарство
Следната статијаЗошто токму 25ти Ноември е Меѓународен ден против насилство врз жените?

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде