Психијатарот Амелија Алвин објаснува дека физичкото враќање во канцеларија ќе ја олесни здравата дневна рутина: станување, патување на работа, работа во различна средина, враќање дома.

Ова придонесува за создавање покреативна и поактивна рамнотежа помеѓу приватното и деловното работење.

Кога работиме од дома, границата помеѓу двете е замаглена, што доведува до исцрпеност, летаргија и уште потешки симптоми на депресија.

Но, кога сме принудени да станеме, да се подготвиме за работа, да направиме дневен план, да комуницираме со другите, да доживееме различни стимули и физички да го одделиме деловниот живот од приватниот, тоа може да биде од голема помош во одржувањето на менталната рамнотежа и подигнување на расположението.

ИЗВОРZivim - Glorija
претходниот член,Две пози за доживување интензивен оргазам кај жените
Следната статијаТри намирници кои никако не треба да ги загревате во микробранова печка!

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде