Микробрановите печки ни го олеснија животот, без сомнение.

Полесно е да се подготви храна, да се одмрзне и да се загрее.

Меѓутоа, кога станува збор за загревање на некои видови храна, треба да бидеме внимателни.

  • Варени јајца 

Во или без лушпа, кога вареното јајце се загрева во микробранова печка, влагата во него создава екстремна акумулација на пареа, како минијатурно тенџере за еспресо, до точка каде јајцето може да експлодира.

За да бидат работите уште полоши, нема да пукне во микробрановата додека се загрева, но потоа, што значи дека може да експлодира во твојата рака, на чинијата, па дури и во устата.

За да го избегнете ова, исечете го на мали парчиња пред да се загреете, или уште подобро, воопшто не ставајте го во микробранова печка.

  • Обработено месо

Често содржи хемикалии и конзерванси кои го продолжуваат нивниот рок на траење.

За жал, во микробранова печка, овие супстанции можат да го влошат вашето здравје.

Во преработеното месо во микробранова печка, би можеле несвесно да бидеме изложени на хемиски промени, како што е оксидираниот холестерол, според истражувањето објавено во списанието Journal of Agricultural and Food Chemistry.

Ориз

Според Агенцијата за стандарди за храна, оризот во микробранова печка понекогаш може да доведе до труење со храна.

Проблемот со оризот вклучува вообичаено присуство на високо отпорна бактерија наречена Bacillus cereus.

Топлината ја убива оваа бактерија, но може да произведе бактериски спори кои се токсични, според International Journal of Food Microbiology.

Бројни студии потврдуваат дека кога оризот излегува од микробранова печка и останува на собна температура, сите бактерии што ги содржи може да се размножат и да предизвикаат труење со храна.

Овие токсини можат да предизвикаат два вида на болести: едниот тип се карактеризира со дијареа, а другиот, наречен еметички токсин, се карактеризира со гадење и повраќање.

ИЗВОРСлободна Далмација
претходниот член,Зошто работата од дома е убиствена за нашата психа?
Следната статијаОпштество на солидарност и злоупотреба: Зошто луѓето претендираат да бидат жртви?

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде