Правиме огромна грешка кога наместо вода, пиеме друг тип на течности, особено засладени и газирани пијалоци или алкохол.

Водата има незаменливи својства, а препорачливо е да пиете само вода и да избегнувате што е можно повеќе друг тип на течности.

Во водата се содржани голем број на минерали како што се натриум, калциум, хлориди, селен, сулфати, флуориди, калиум и секако магнезиум.

Сите овие минерали се губат кога водата се користи како база за индустриски преработени пијалоци.

Индустриските пијалоци содржат додатоци како шеќер или јаглерод диоксит и се подложни на филтрирање, а при процесот на индустриска обработка многу од минералите што ги внесуваме најмногу преку водата исчезнуваат.

  • Чај наместо вода

Иако некои лекари ќе ве советуваат да пиете чај без шеќер наместо вода поради надоградениот состав од билките, сепак и чајот не е добар супститут на водата.

За подготовка на чајот потребно е водата да зоврие.

При зовривање на водата голем број на минералите при менување на агрегатната состојба на водата и под висок притисок и температура се претвораат во сув остаток и се лепат по површината на садот.

На тој начин наместо во вашиот организам, завршуваат на садот и вие сте осиромашени од внесување на минерали.

Чајот може да се пие, но не наместо вода. Туку дополнително откако ќе внесете барем 1,5 литри вода на ден!

ИЗВОРМој збор
претходниот член,Природни пробиотски пијалоци за забрзување на метаболизмот!
Следната статијаЧетири работи кои жената не ги може без да има маж!

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде