Новата студија на научниците од универзитетот Мекгил открива дека цревните бактерии имаат големо влијание врз здравјето. Толку многу што тие дури можат да ни го продолжат животот.

Истражувачите создадоа симбиотик, комбинација на одредени пробиотици, а потоа им го дадоа на винските мушички, кои потоа живееја до 66 дена – 26 дена подолго од мувите без симбиотици.

Тие исто така покажаа намалени знаци на стареење, како што се отпорност на воспаление или оксидативен стрес.

Пробиотиците значително влијаат на својствата на цревната микрофлора. Тие го обликуваат не само неговиот состав, туку и начинот на кој се метаболизира храната што ја јадеме, вели Сатја Пракаш, професор по биомедицински инженеринг и главен автор на студијата.

Патем, винските мушички се неверојатно слични на цицачите, а нивните биохемиски патишта имаат околу 70 процентна сличност со нашите и се добар показател за претпоставки за тоа што би можело да им се случи на луѓето во оваа ситуација, додава Пракаш.

Ефектот што би го добиле кај луѓето не би бил толку драматичен, но сепак ќе ги зголеми должината и квалитетот на животот.

Овие три намирници се меѓу оние што го продолжуваат животот:

  • Црвено вино
Ресвератрол е соединение во црвено вино кое потекнува од кора од грозје и му дава боја на ова овошје.

Неодамна, научниците открија дека ресвератролот ја зголемува активноста на специфичните гени наречени сиртуини, кои штитат од стареење стимулирајќи ги митохондриите, малите батерии во нашите клетки.

Алкохолот може да ни помогне да живееме подолго и да ја заштитиме ДНК од оштетување.

Истражувачите откриле дека должината на нашите теломери (ниту ДНК на краевите на хромозомите) одредува колку долго ќе живееме.

Една неодамнешна студија покажа дека додека кофеинот ги намалува теломерите, алкохолот ги продолжува. Секако, клучно е да се консумира умерено.

  • Јогурт
Бактериите што живеат во нашиот стомак секој ден добиваат се поголемо значење во медицината.

И тоа е затоа што постои специфична врска помеѓу нашата флора на стомак и имунолошкиот систем.

Всушност, истражувачите сега веруваат дека имунитетниот систем „живее“ во нашиот стомак.

Научниците сега тестираат дали одредени видови на пробиотици можат да го продолжат нашиот животен век.

Откриле дека глувците кои биле хранети со пробиотик Bifidobacterium animalis lactis, живееле подолго и биле поздрави од глувците кои не живееле.

За да бидете сигурни дека конзумирате вистински тип на пробиотик, погледнете во пакувањето за да видите дали јогуртот што го избравте содржи бифидобактерии или можете да размислите за додаток во исхраната на пробиотик.

 

ИЗВОРАло
претходниот член,Љубоморатa може да ја уништи љубовта, таа е сосема непотребна:
Следната статијаЗошто правите огромна грешка кога наместо вода пиете друго!

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде