Кога д-р Елена Малишева ги предупреди жените да го заштитат слојот на својата кожа преку прекумерно капење, интригирајќи многумина.

Важно е да не се потите и да не ги миете слоевите на кожата – рече Малишева.

Според неа, мажите не наидуваат на таков проблем, бидејќи, благодарение на тестостеронот, во нив се формира повеќе маснотии.

Таа додаде дека капењето не е безбедно ниту за интимниот регион на жените, бидејќи во водата може да се најдат опасни микроби, додека за мажите тој ризик не постои поради физиологијата на организмот.

Кардиологот Херман Ханделман додаде дека капењето е опасно и за постарите и за помладите луѓе.

ИЗВОРNajzena.rs
претходниот член,Многу е опасно да се јаде скара и сланина во овој период од годината
Следната статијаРекорден број на нови инфекции во Србија, но засега нема построги мерки

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде