Експертите открија зошто никогаш не треба да спиете за време на полетувањето и слетувањето, освен ако не сакате да имате болка подоцна.

Тоа е затоа што промената на притисокот може да направи хаос на вашите ушни тапанчиња – предизвикувајќи трајно оштетување.

Британската фармацевтка Ангела Чалмерс изјави за Express:

Брзата промена на надморската височина влијае на воздушниот притисок во увото. Ова доведува до вакуум во Евстахиевата туба, поради што ушите се чувствуваат затнато и досадно. Обидете се да не спиете за време на полетувањето и спуштањето бидејќи нема да голтате толку често и тоа може да доведе до затнат уши.

Ако вашите уши останат затнати, тоа може да создаде голем број здравствени проблеми. Тие вклучуваат вртоглавица, инфекции на увото, оштетување на тапанчето, па дури и крварење од носот и губење на слухот.

Останувајќи будни за време на полетувањето и слетувањето, патниците можат да ги „пукаат“ ушите, што помага да се изедначи воздушниот притисок на тапанчето.

Според MedlinePlus: Голтањето или проѕевањето ја отвора Евстахиевата туба и дозволува воздухот да тече во или надвор од средното уво, што помага да се изедначи притисокот на двете страни на тапанчето. Ако Евстахиевата туба е блокирана, воздушниот притисок во средното уво е различен од притисокот на надворешната страна на тапанчето.

Исто така, не треба да летате кога сте болни, бидејќи тоа може да влијае и на вашите уши.

Том Трип, поранешен авијациски новинар и извршен директор во Боинг, рече дека еднаш летав од Вашингтон до Лос Анџелес додека страдав од многу блага настинка. Немав температура и не се чувствував особено затнат. Меѓутоа, моите синуси и внатрешното уво имаа големи тешкотии да го изедначат притисокот кога се спуштав во ЛА.

Всушност, едното уво едноставно не се расчисти и речиси бев во солзи од измачувачката болка по слетувањето.

И заборавете да се потпирате на прозорецот кога сакате да спиете во текот на летото.

Стјуардесата предупреди дека никогаш не треба да се потпирате на него поради прилично одвратна причина.

Членот на кабинскиот екипаж Линда Фергусон, која работи за авиокомпании 24 години, рече дека тоа е највалканиот дел од авионот бидејќи патниците редовно кашлаат и киваат по површината.

ИЗВОРНовости
претходниот член,Од денеска учениците се враќаат во училишните клупи, уште не е познато како ќе ја надополнат изгубената настава
Следната статијаЛекарите предупредуваат дека честиот маникир на ноктите е опасен по здравјето

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде