Повеќето жени сакаат да бидат негувани, а уредните нокти се тогаш нешто што се подразбира.

Речиси и да нема жена која барем еднаш не отишла на маникир, а денес повеќето дами тоа го прават редовно. На ноктите најчесто нанесуваат гелови или гел-лакови, бидејќи така подолго изгледаат уредно, пишува Мондо.

Сепак, експертите предупредуваат дека тоа може да доведе до појава на габа на ноктите и уште полошо, до рак на кожата. Специјалист за дерматовенерологија др. Јована Мајсторовиќ е една од жените кои редовно одат на маникир, а еве што вели за опасностите кои и се закануваат.

Знаеме дека УВА и УВБ зраците влијаат на растот на ракот на кожата, а ноктите меѓу другото се дел од кожата. Она што не нè чуди е дека влијанието на овие зраци може да доведе до рак на кожата, прво меланом.

Меѓутоа, кога зборуваме за нокти и одење на маникир, се шпекулираше многу, но она што сè уште недостасува е сериозна студија која ќе не информира за тоа колку се штетни УВ ламбите на плочката на ноктите и зголемувањето на меланомот, рече Др. Мајсторовиќ.

Исто така, денес во светот се препорачува употреба на ЛЕД светилки пред УВ, кои се широко користени на нашите простори, а Мајсторовиќ смета дека препораката би била светилките да се добри, квалитетни, добро сервисирани и ледени.

Таа истакна и дека трајниот лак е помалку „опасен“ од гел-ноктите, а најдобра опција би бил обичниот лак, објави Мондо.

ИЗВОРСлободна Далмација
претходниот член,Зошто никогаш не треба да спиете во текот на полетувањето на авионот?
Следната статијаУште во почетокот на 20 век, бугарските весници ги разграничувале Македонците и Бугарите

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде