Раширените зеници долго време се сметаа за симбол на љубовта, но не постои единствено точно објаснување зошто тоа се случува. Се случува кога гледаме во некој што ни се допаѓа, зениците ни се шират и не можеме да го контролираме тоа.

Едно од објаснувањата е дека е поврзано со допаминот. Допаминот е познат како хормон на среќата, бидејќи предизвикува чувство кое повеќето луѓе го поврзуваат со задоволство.

Заедно со допаминот, нашите очни мускули добиваат сигнал од нашиот мозок што создава психолошка реакција на проширување на зеницата. Оваа „опојна“ мешавина од хемикалии предизвикува наплив на емоции и проширени зеници кога гледате во некого што ви се чини привлечен.

Раширувањето на зениците може да ги открие нашите чувства

Некои истражувања покажаа дека откриваме дека луѓето со поголеми зеници се попривлечни од оние со помали зеници, особено кога станува збор за мажи кои гледаат жени. За време на студијата, мажите ја нарекоа жената на сликата со поголемите зеници „убава“. Ова беше во директна спротивност со сликата на жена со помали зеници, која беше сфатена како „ладна“, пренесува Healthline.

Проширените зеници исто така може да бидат знак за активирање на нервниот систем поради допаминот, а не нужно затоа што сакате некого.

Нашите очи природно се шират во овие ситуации поради желбата да видиме повеќе и да процениме што се случува.

ИЗВОРНовости
претходниот член,Фенг шуи правила за добро уредена бања: Вратата од бањата треба да е постојано затворена
Следната статијаПриродни состојки за разубавување на кожата кои можете да ги употребувате како додаток во вашата бања

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде