Уживањето во топла бања со чаша вино е исклучително релаксирачко. Ако можете да поднесете да се разделите со неколку милилитри вино, можете да направите чуда за вашата кожа.

Црвеното вино содржи антиоксиданси и полифеноли кои можат да помогнат во борбата против стареењето на кожата, како и во борбата против црвенилото и воспалението. Шампањот има слични придобивки кога се додава во бањата. Истурете малку во вашата када и останете таму некое време. Ќе ви се допаднат резултатите!

Додадете овесна каша

Веројатно сте слушнале дека овесната каша има придобивки за вашата кожа. Овесната каша е многу смирувачка и е одличен избор доколку имате егзема или чешање.

Бањата со овесна каша е совршена и за кожа која поцрвенела од долго сончање. Во млака вода ставете неколку шаки овесни снегулки и подготвени сте.

Кокосово масло

Веројатно сте слушнале се за придобивките од кокосовото масло, нели? Може да се користи на вашата кожа или за нега на коса. Кога се додава во бањата, кокосовото масло го хидрира и омекнува целото тело.

Истурете кокосово масло во топла вода и уживајте колку сакате. Можете исто така да ставите кокосово масло на вашата коса додека се релаксирате и во исто време да ја нахраните косата и да ја направите сјајна и мека.

Обидете се да се капете во млеко

Ако може Клеопатра, зошто не би можеле и вие? Млекото содржи млечна киселина, која ја омекнува вашата кожа како пилинг. Млекото е одлично и за егзема. Кокосовото млеко е одлична алтернатива доколку сте чувствителни на кравјо млеко.

Зелен чај

Веројатно нема да се изненадите кога ќе дознаете дека зелениот чај е совршен за капење. На крајот на краиштата, има ли нешто што чајот не може?

Ставете неколку кесички зелен чај во бањата и ќе имате совршен начин да ја тонирате кожата и да ја наполните со антиоксиданси кои ве одржуваат млади и здрави, без разлика на возраста.

Што е со сода бикарбона?

Постојат некои одлични работи кои сода бикарбона може да ги направи за вас. Ја смирува кожата и може да ви помогне во борбата против акните на грбот и градите.

Исто така, делува како природен пилинг, помагајќи ви да ги отстраните мртвите клетки од кожата. Експертите исто така велат дека бањата со сода бикарбона е одлична идеја после тренинг.

ИЗВОРАло
претходниот член,Зошто ни се шират зениците кога гледаме во некој што ни се допаѓа?
Следната статијаКосово и Албанија ја укинаа граничната контрола за време на викендите и празниците

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде