Трилиони мали суштества живеат во нашите црева – и конзумирање на точна количина на „добри“ бактерии за враќање на рамнотежата во организмот е клучно за целокупното здравје.

Но, што се случува со нашето тело кога ќе почнеме да земаме пробиотици? На кратко – многу.

red and white medication pill

Овие живи микроорганизми можат да го подобрат варењето на храната, да го одржуваат имунолошкиот систем во добра состојба, да го контролираат воспалението, да помогнат во разградување и апсорбирање на одредени лекови, па дури и да влијаат позитивно на расположението.

Ако преку вашата исхрана не добивате доволно пробиотици од ферментирана храна како јогурт, кефир или кисела зелка, земањето на додатокот е едноставен и ефикасен начин да останете здрави.

Д-р Џош Аке, клинички нутриционист, препорачува земање на пробиотички капсули на празен стомак или непосредно пред спиење – приближно 2 до 3 часа по последниот оброк.

Постојат многу различни видови на пробиотици, а изборот на вистинскиот за вас ќе зависи од вашите цели. На пример, утврдено е дека одредени видови се ефикасни во лекувањето на егзема, додека други се погодни за луѓе со синдром на нервозно дебело црево.

Важно е да разговарате со вашиот лекар пред да започнете со пробиотици.

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде