Тие живеат во големи социјални групи во океанот, а женките обично го поминуваат целиот свој живот со своите мајки и сестри во семејна мешунка. Тие можат да пливаат до 80 километри на ден и да нуркаат на длабочина од речиси 500 метри.
  • Тематски паркови со морски животни и базени

Во секоја атракција што нуди искуство „пливање со делфини“ – животните можат да станат вознемирени, фрустрирани, агресивни, па дури и невротични како резултат на затворање во резервоари со плитка вода, од кои некои се длабоки само 1,8 метри.

Тоа е далеку од тоа како изгледа нивното природно живеалиште. Тие се принудени да комуницираат со незапирлив прилив на луѓе, кои ги користат како реквизити за селфи. Па, дали едно селфи вреди доживотен затвор на едно вакво благородно животно?

  • Дали некогаш сте се запрашале како делфините завршуваат во морските паркови?

Многумина се „киднапирани“ од нивните океански домови. Ова обично вклучува чамци кои ги бркаат делфините и ги водат во плитки води каде што не можат да избегаат од околните мрежи.

Делфините имаат силни семејни односи и патуваат во мешунки. Ако еден од нив биде фатен, другите членови на групата може да се обидат да ги спасат. Понатаму, откако ќе бидат фатени, делфините кои се сметаат за „помалку привлечни“ може да бидат убиени, а остатокот да се продаваат во паркови ширум светот.

Несаканите делфини пуштени назад во океанот можат да умрат од шок, стрес или пневмонија.

  • Повреда, болест и смрт

Многу програми „пливаат со делфини“ вклучуваат делфини во заробеништво во морските паркови ширум светот. Злоупотребени за забава, овие чувствителни животни се рутински одвоени од нивните семејства и подложени на социјална, физичка и психолошка траума од заробеништво.

Бидејќи фрустрацијата од блиското затворање ја зголемува агресијата, тепачките меѓу делфините се вообичаени. Животните покажуваат знаци на вознемиреност, како што се лезии на кожата, изгореници од сонце и безволно лебдење, а многумина страдаат од повреди, болести и прерана смрт.

 

ИЗВОРНовости
претходниот член,СДСМ е јасно „ЗА“ францускиот предлог
Следната статијаТирана и Белград се најскапи главни градови во регионот, Приштина најефтина!

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде