Бибер е зачин кој стои на трпезите заедно со сол стотици години.

Тој им дава сопствен вкус на јадењата и ги менува вкусовите на другите состојки на храната.

Зачинот потекнува од Јужна Индија. Го стимулира апетитот и им дава на јадењата нежна топлина.

Црн бибер расте на искачување на винова лоза, на кој плодовите, малите кружни бобинки созреваат од црвена до зелена до кафеава.

Црните пиперчиња се всушност бобинки кои се берат веднаш штом ќе почнат да стануваат црвени.

Потоа се сушат и се продаваат цели. Пиперката може да биде зелена, бела или црна во зависност од тоа кога се бере.

Складирање:

Чувајте го црниот бибер на ист начин како и другите зачини.

Цели зрна траат подолго од мелен бибер.

Запомнете: биберот има и рок на траење и после тоа ќе стане блага.

Подготовка:

Користете цели зрна за супи и чорби. Често ќе најдете цели зрна бибер во салами и колбаси.

Свежо мелен бибер содржи многу повеќе вкус, затоа препорачуваме да купите цели зрна и да купите мелница.

Вкусот и јачината на пиперката се намалува за време на готвењето, затоа препорачуваме да ја додадете на крајот на готвењето или кога служите јадења.

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде