Една од најопасните компликации на инфекцијата со коронавирус е формирањето на згрутчување на крвта, што, како што повеќепати потврдија нашите експерти, може да биде сосема неочекувано и да се појави кај луѓе кои немаат проблеми со кардиоваскуларниот систем.

  • Некои видови храна се погодни за формирање на згрутчување

Дури и кога ќе легнете, опасноста не поминала. Дури и по отпуштањето од болница или кога веќе генерално се чувствувате добро, постои можност да дојде до згрутчување на крвта.

Затоа лекарите препорачуваат за време на болеста, но и еден период по излекувањето, да се земаат антикоагуланси, односно лекови за разредување на крвта.

Сепак, подеднакво е важно да се грижите за исхраната во следните шест месеци, забележуваат експертите, а особено да избегнувате храна која „влијае“ на формирање на згрутчување.

Според нутриционистот Ирина Зенкова, луѓето кои имале корона вирус треба да се откажат од храна богата со витамин К на одредено време.

Тоа се, пред сè, зелените зеленчуци, кои сме навикнати да ги додаваме во супи, салати и други јадења. Ова особено важи за магдоносот и зачините. Тие содржат многу витамин К, кој може донекаде да го потисне дејството на антикоагулантите врз основа на активната супстанција варфарин, објасни Зенкова.

Другиот зелен зеленчук, како што се брокулата, брокулата и спанаќот, исто така спаѓаат во категоријата „привремено опасни“.

Истовремено, важно е да се знае дека овој зеленчук сам по себе не е опасен, ниту количината на витамин К што го содржи, туку само „неповолни“ комбинации со лекови во овој специфичен период, забележуваат експертите.

ИЗВОРНовости
претходниот член,Совети за среќа: Никогаш не префрлајте одговорност на некој друг
Следната статијаВременска прогноза: Значително зголемување на дневните температури

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде