Краставиците се претежно составени од вода, поради што имаат исклучително мала енергетска вредност.

Покрај тоа, тие се богати со неколку важни минерали и витамини.

Краставиците содржат импресивни 96% вода, што ги прави идеална храна за постигнување на соодветен степен на хидратација.

Од друга страна, се покажа дека недоволниот внес на вода е една од водечките причини за запек.

Бидејќи краставиците содржат вода, но и значителна количина диетални влакна, тие ќе помогнат да се спречи запек, односно редовна столица.

Значителна содржина на калиум, а потоа магнезиум и диетални влакна, го прави краставицата особено вредна храна во менито на луѓе со висок крвен притисок.

Имено, според резултатите од студијата во која биле следени диеталните промени во крвниот притисок кај луѓето со хипертензија, диетата која вклучува храна богата со калиум, магнезиум и диетални влакна резултирала со намалување на систолниот притисок за 5,5 единици и дијастолниот притисок за 3,0 единица.

ИЗВОРVitamini.hr
претходниот член,Легенда за потеклото на здравицата, зошто ги чукаме чашите?
Следната статијаСлучајот Ван Гог: Како селаните гледале на еден генијалец?!

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде