Експертите велат дека дури и здравите минерали од него стануваат штетни на овој начин, што јасно се гледа во примерот на калциум, кој на тој начин создава скала.

Затоа е подобро да се истури таа вода, наместо да се пие како кафе или чај.

Истражувањата покажуваат дека двојното готвење го зголемува арсенот, нитратите и флуорот од вода, што не е добро за нашето тело.

Светската здравствена организација предупредува дека најголема опасност во ваквата вода за пиење е високото количество арсен, бидејќи тоа доведува до труење, проблеми со органите за варење, дијабетес и кардиоваскуларни заболувања.

Помалку е познато дека високата температура ги претвора нитратите во нитрозамини, кои се канцерогени и особено влијаат на јајниците, цревата и мочниот меур.

ИЗВОРАло
претходниот член,Цитрусните овошја се добри за бубрезите, но штетни за срцето!
Следната статијаОткријте ја вистинската причина: Дали е само навика или е љубов

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде