Зашеќерените овошни сокови во поголеми количини се опасни за срцето и значително го зголемуваат ризикот од предвремена смрт од срце и други болести, објавија американски научници, како што објавија списанието Медикалекспрес.

Заклучокот е направен по истражувањето

Научниците шест години следеле 18.000 предмети и ги презентирале резултатите од истражувањето на конференција на Американското здружение за срце.

Откриле дека оние кои пијат повеќе од 6,8 децилитри пијалоци со шеќер на ден имаат двојно поголем ризик да умрат од срце и други болести од оние кои во просек консумираат помалку од 3,4 децилитри дневно.

Пектинот го има најмногу во јаболката

Истражувачи од Велика Британија открија дека храната што содржи пектин, а најмногу ја има во цитрусите и јаболката, може да помогне во намалување на ефектите од болести на бубрезите.

Имено, научниците од Институтот за детско здравје на Универзитетот во Лондон успешно демонстрираа дека формата на пектин, модифициран пектин од цитрус (MCP), може драматично да го намали оштетувањето на бубрезите со текот на времето, со значително подобрување во илјадници животи.

Се проценува дека 47.000 луѓе во Велика Британија се лекуваат од откажување на бубрезите секоја година, а бројот на пациенти се зголемува за пет проценти годишно.

ИЗВОРНовости
претходниот член,Временска прогноза за претстојнава работна недела
Следната статијаЗдравствени причини зошто да не правите кафе во превриена вода

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде