Зависноста од кофеин е прекумерна и штетна употреба на кофеин во одреден временски период. Кофеинот е поврзан со многу позитивни, но и несакани ефекти.

Истражувањата го поврзаа овој хербален стимуланс со подобрување на расположението, ослободување од главоболка…

Сепак, некои луѓе доживуваат негативни проблеми како резултат на употребата на кофеин или имаат потешкотии да се справат без кофеин.

  • Како кофеинот може негативно да влијае на здравјето

Кофеинот има различни ефекти врз телото кои се потенцијално штетни за здравјето. Имаше врски помеѓу кофеинот и зголемениот крвен притисок и промените во отчукувањата на срцето.

Кофеинот исто така може да го загрози здравјето со тоа што го попречува сонот ако се консумира шест часа пред спиење.

Недостатокот на сон го отежнува ефикасното функционирање во текот на денот.

  • Симптоми на зависност од кофеин

Бидејќи кофеинот е стимуланс, прекумерното консумирање може да предизвика голем број симптоми поврзани со стимулација на мозокот и нервниот систем:

  • вртоглавица
  • главоболка
  • треперење
  • зголемен крвен притисок
  • нервоза
  • абнормалности на срцевиот ритам
  • проблеми со спиењето
ИЗВОРНовости
претходниот член,Недела не е ден за планирање, еве зошто:
Следната статијаСпиењето во топла просторија му штети на вашето срце, еве зошто:

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде