Мед е природен производ направен од пчели, едно од најважните животни на нашата планета.

  • Природен потиснувач на кашлица

Медот со векови се користи за ублажување на симптомите на настинка, а сега истражувањата го потврдуваат овој пристап за деца од една година и постари.

Медот е ефикасна и природна алтернатива на лековите за кашлица, а лажица мед може да помогне во ублажување на иритацијата.

  • Клучна состојка за спортска исхрана

Медот е природен извор на јаглехидрати, дава 17 грама по лажичка. Јаглехидратите се основно гориво што го користи телото, а медот може да помогне во одржувањето на мускулниот гликоген.

  • Природен засладувач

Бидејќи медот е малку посладок од шеќерот, можеме да го користиме помалку за да постигнеме иста количина на сладост, истакнуваат истражувачите.

Обидете се да замените половина од количината шеќер со мед во рецептите за торти и слатки.

  • Антиоксиданси

Висококвалитетниот мед содржи голем број важни антиоксиданси, вклучувајќи флавоноиди, органски киселини и фенолни соединенија.

Докажано е дека медот од леќата ја зголемува антиоксидантната активност во крвта.

ИЗВОРНовости
претходниот член,Рибино масло треба да се вклучи во процесот на опоравување од ковид19
Следната статијаЗа ерозијата на образовниот систем и дигнитетот на просветните работници

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде