Бројни студии покажаа дека потрошувачката на одредени видови храна и пијалоци му помага на организмот да се ослободи од штетните материи во организмот. Ова се трите главни зачини кои можат да ги „исчистат“ вашите бели дробови.

Куркума

Истражувањата покажаа дека овој растителен вид од семејството ѓумбир го подобрува чистењето на белите дробови од штетни материи како последица од пушење или живеење во загадена област. Покрај тоа, спречува болести на респираторниот систем.

Куркумата традиционално се користи за кари и други индиски јадења, подготовка на златно млеко и разни здрави смути. За да уживате во антиинфламаторните придобивки од куркумата, измешајте ја со малку црн пипер.

Лук

Лукот им дава вкус на многу јадења, а има најмногу лековити својства кога се јаде суров. Сепак, имајте на ум дека поголеми количини лук не се препорачуваат за луѓе кои имаат проблеми со желудникот и варењето на храната.

Многу лековити својства му се припишуваат. Тие го нарекуваат природен антибиотик, средство за одлепување на дишните патишта, моќна билка со антиканцерогено и антиинфламаторно дејство што ги потиснува габите и одредени вируси.

Содржи алицин, кој ги уништува респираторните инфекции, а многу истражувања покажаа дека тој е совршен помагател во расчистувањето на белите дробови од луѓето кои пушат, но и поранешните потрошувачи на тутунски производи.

Ѓумбир

Ѓумбирот има и многу лековити својства. Го зајакнува имунитетот, го подобрува варењето на храната, ја намалува подуеноста, ги намалува воспалителните процеси во телото и ги отстранува токсините од белите дробови и остатокот од телото, поради што се препорачува за пушачи.

Иако овој туберозен корен од арома на лимон потекнува од Југоисточна Азија, во последните неколку години тој станува се поприсутен на нашиот пазар. Најчесто се користи за правење чај или додавање на здрави пијалоци, а може да се користи и како зачин во солени и слатки јадења.

Ѓумбирот е многу потентен. Не треба да јадете повеќе од парче ѓумбир со големина од околу два сантиметри дневно. Ако не сте сигурни за точната доза, консултирајте се со лекар или нутриционист.

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде