Необичниот град Ноива до Кордеиро, населен само со жени, е основан во 1891 година.

Градот го основала Марија Сенорина де Лима, која била протерана од своето село поради прељуба.

Ноива до Кордеиро се наоѓа во Бело Вале, околу 428 километри северно од Рио де Жанеиро, во југоисточен Бразил. Овој мал бразилски град е создаден од жена, за жени, има свои правила и свој систем на организација на работата и животот. Денес во него живеат само 600 луѓе, главно жени на возраст од 20 до 35 години и само неколку мажи.

Тие го уредиле животот онака како што тие сакаат и се чувствуваат удобно во својата женска област. Тие веруваат дека на нивно место успеале да организираат многу подобар живот од мажите.

Само еднаш оваа женска населба потпаднала под машка диктатура. Во 1940 година, евангелскиот свештеник Анисио Переира се оженил со жител на Ноива до Кордеира.

Станал и основач на црква во градот и веднаш почнал да наметнува строги правила за жените. Повеќе од 50 години на жените им е забрането да слушаат музика, да се шишаат, да пијат алкохол, па дури и да користат контрацептивни средства.

По смртта на Аниси Переира, жените решиле никогаш повеќе да не дозволат ниту еден маж да владее со (нивниот) град. На ова единствено место нема конкуренција, напротив секој се чувствува како едно семејство. Си помагаат и споделуваат се што имаат.

Жител на Ноива до Кордеира, Розале Фернандес (49), вели дека градот е похармоничен отколку што би бил ако таму живееле и мажи:

Има многу работи кои жените ги прават подобро од мажите. Нашиот град е поубав, поуреден и многу похармоничен отколку мажите да се главни. Кога ќе се појават проблеми или спорови, ги решаваме на женски начин, обидувајќи се да најдеме консензус, а не конфликт. Споделуваме сè, дури и државата за која работиме. Никој не се натпреварува со никого овде. Сè е за еден, и еден за сите. Неодамна, целиот град се собра за да помогне да купиме огромен телевизор со широк екран за нашиот центар на заедницата за да можеме сите заедно да гледаме сапунски опери.

Некои имаат сопрузи и деца, но мажите можат да ги посетат своите сопруги во Ноива до Кордеир само за време на викендите, исто како и синовите кои наполниле 18 години. Во работните денови, сите девојки обработуваат земјоделско земјиште, готват, организираат импровизирани салони за убавина и модни ревии една за друга, за празници и саеми.

Ова необично место Noiva do Cordeiro има свои страници на социјалните мрежи каде од време на време се појавуваат реклами за мажи.

Во спротивно, девојките едноставно не можат да создадат нормално семејство. Сите припадници на посилниот пол со кои комуницираат се нивни роднини.

Една од жените, Нелма Фернандес (23), признала дека е невозможно девојките од регионот за кој се знае дека се исклучително убави да најдат иден сопружник:

Овде единствените мажи што ги среќаваме се или во брак или во роднинска врска, сите се роднини. Одамна не сум бакнал маж. Сите сонуваме да се заљубиме и да се венчаме. Но, ние сакаме да живееме овде и не сакаме да го напуштиме градот за да најдеме сопруг – изјавила Нелма, пишува „Дејли мејл“

Очекувано, ги интересираат само ергени кои се подготвени да ги прифатат нивните женски правила и да се прилагодат на новиот начин на живот. Изненадувачки, многу мажи се одзваа на поканата да го посетат единствениот град во светот каде што има места само за жени.

ИЗВОРНовости
претходниот член,Се очекува укинување на сите ковид мерки
Следната статијаНа повидок лек за долговечност и скратување на маките при умирање!

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде