Се очекува деновиве најпрвин Главниот координативен кризен штаб, а потоа и Владата да се произнесат околу препораката на Комисијата за заразни болести за укинување на сите рестриктивни мерки за справување со ковид-19. Во земјава има вкупно 503 активни случаи, а бројката на дијагностицирани лица од почетокот на пандемијата е 309.434.

Поради намалување на бројот на новозаразени од ковид-19, во средата Комисијата за заразни болести препорача укинување на сите рестриктивни мерки, освен задолжителното носење маски во здравствените установи, аптеките, јавниот превоз и домовите за стари лица.

Комисијата исто така испрати апел до граѓаните да ги почитуваат препораките за лична заштита и хигиена, како што се често миење раце, дезинфекција и одржување дистанца.

Според надлежните, вакцинацијата и понатаму останува најдобра и најефикасна мерка за заштита на здравјето на населението.

Од Комисијата за заразни болести потенцираат дека на дневна основа ја следат состојбата со ковид-19 и доколку има потреба ќе бидат препорачани нови мерки.

Инаку, во текот на вчерашниот ден беа регистрирани нови 124 случаи на ковид-19, од направени 1.798 тестови. Вчера беа регистрирани 114 оздравени пациенти, а немаше пријавено починати лица.

Досега во земјата се направени вкупно 2.015.726 тестирања на ковид-19. Вкупната бројка на ковид-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 309.434, бројот на оздравени пациенти е 299.653, на починати е 9.278. Бројот на активни случаи изнесува 503.

ИЗВОРНова Македонија
претходниот член,Дали сте знаеле дека колку се поблиску до екваторот, толку птиците се пошарени?!
Следната статијаВо овој град живеаат само жени Амазонки: Вистински пример на матријархат

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде