Повеќето луѓе не сакаат да живеат вечно, бидејќи животот би им здосадил. Ова го тврдат луѓе со кои разговарал Шехар Бисвас, експерт за анализа на податоци од Берлин. Никој од луѓето што ги праша не е заинтересиран за вечен живот.

Но, тие би сакале долг живот, до околу 100 години. Научникот вели дека би сакал да умре во мирна смрт и да не биде товар за никого. Повеќето научници се согласуваат дека смртта е невозможно да се избегне или запре. Но, дали квалитетот на животот може да се продолжи така што процесот на смрт трае помалку време?

Поздрав животен век и помалку мачни смртни случаи

Еден дел од научниците се занимаваат со продолжување на животот. Ова вклучува хомеопатијата, земање различни мултивитамини и препарати за подобрување на квалитетот на животот или продолжување на животот. Кога ќе умре некој што бил лекуван од болест со хомеопатија, никој не одговара за тоа.

Многу надрилекар ја искористија туѓата мака продавајќи измислени лекови. Тоа се обично шарлатани, објаснува д-р Нир Барзилаи, раководител на Институтот за истражување на стареење на Медицинскиот колеџ Алберт Ајнштајн во Њујорк, пишува Дојче веле.

Барзилај се занимава со геронтологија, односно биологија на стареење. Тој со години набљудува група од 750 стогодишници и планира да ја прошири студијата на дури 10.000 луѓе. Тој посочува дека геронтолозите не се заинтересирани за „продолжување на животот“, туку за нешто што би можело да се нарече „здрав живот“. Тоа е бројот на години во кои едно лице е здраво и способно да живее нормален живот без компликации или болест.

Научниците ширум светот проценуваат дека повеќе од половина од сите смртни случаи во светот се должат на болести предизвикани од стареење, како што се Алцхајмерова болест, кардиоваскуларни болести, рак или дијабетес. Во индустријализираните земји се зголемува бројот на пациенти кои боледуваат од овие болести и тие живеат подолго бидејќи имаат пристап до современата медицина.

Затоа научниците како Барзилаи се обидуваат да најдат начин да го продолжат бројот на здрави години за смртта да биде побрза и помалку болна.

Џејмс Киркланд, професор по медицина на клиниката Мајо и претседател на Американската федерација за истражување на стареење, смета дека може да се најде начин како да се спречи „мултисмртноста“ на крајот од животот.

Ова се случува кога пациентот боледува од една болест, која потоа предизвикува низа други компликации. Кон крајот на животот, пациентот има неколку болести кои му го отежнуваат животот.

Наместо тоа, крајот на животот може да изгледа како „да трчаш на долги патеки, а потоа да одиш во вечен сон“. Овој процес би се нарекол компресирана смрт, со што би се скратило времетраењето на смртта, која кај некои луѓе трае и неколку години.

 

ИЗВОРСлободна Далмација
претходниот член,Во овој град живеаат само жени Амазонки: Вистински пример на матријархат
Следната статијаОд 1 јули ќе се воведат различни тарифи на електрична енергија

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде