Водата ни е потребна за функционирање на целиот организам, а нема ништо поубаво од тоа кога на жештина ќе испиете експресно чаша со вода. 

Меѓутоа, поради некои грешки кои ги правиме при пиењето на овој, најздравиот пијалок на светот, потешко ја поднесуваме топлината, а го ризикуваме и нашето здравје.

Повторна употреба на пластични шишиња

Доколку и вие спаѓате во групата на луѓе кои полнат и носат пластични шишиња со вода, го ризикувате вашето здравје.

Имено, повеќето шишиња содржат БПА, т.е. тие се направени од пластика која содржи бисфернол А, за кој се покажало дека може да навлезе во храната и пијалоците.

Научниците тврдат дека оваа супстанца го зголемува ризикот од некои здравствени проблеми, како што се кардиоваскуларни заболувања, висок крвен притисок, дијабетес.

Поради сето ова, најдобро е да користите стаклени шишиња со вода или барем оние направени од пластика без BPA (без BPA).

Пиете ладна вода

Повеќето луѓе ќе посегнат по чаша ледена вода за да се разладат во текот на летото, но тоа воопшто не е паметно. Студената вода всушност нема да ви помогне да се разладите побрзо, напротив.

Поради пребрзото ладење на внатрешноста на организмот, телото ќе го доживее како сигнал дека ви е ладно, па веднаш ќе престане со потењето, што е природен начин на ладење. Најдобрата опција е секогаш вода на собна температура.

Пиете вода со арома

Нема ништо лошо ако повремено пиете вода со вкус, но во никој случај не се препорачува постојано да го правите тоа.

Вештачките вкусови и засладувачи го зголемуваат ризикот од дијабетес тип 2 и може да ве натераат почесто да гладувате. Подобра опција е да додадете лимон во водата, ако веќе сакате да и дадете некој вкус.

Вода пиете само кога сте жедни

Звучи многу парадоксално, но не е паметно да пиете вода само кога сте жедни. Кога чувствувате жед и сува уста, тоа веќе е сигнал за дехидрација, што воопшто не го сакате.

Наместо тоа, најдобро е да пиете вода постојано во текот на денот, но помалку.

ИЗВОРМондо.рс
претходниот член,Зошто токму праската е кралицата на летното овошје?
Следната статијаЕкспресивни творечки осцилации

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде