Постојат неколку варијанти на праски, но нивните хранливи вредности се многу слични. Праските се исто така многу богати со вода и освежителни и затоа исклучително погодни за консумирање на високи летни температури, пишува Живим.
  • Здравје на срцето

Тие се богати со бета-каротин, претходник на витаминот А, кој е неопходен за здравјето на очите и кожата. Со оглед на тоа што се богати и со витамин Ц, помагаат за подобра асимилација на железото во организмот.

Витаминот Е што го содржат е ефикасен за спречување на формирање на артериски наслаги и развој на атеросклероза, а витаминот Б2 е корисен за здравјето на очите и кожата. Праската содржи и минерални соли како фосфор, магнезиум и калиум, што е особено важно за здравјето на срцето.

Поради високата содржина на влакна, праските помагаат во намалување на нивото на холестерол во крвта и го регулираат крвниот притисок.

Едно поголемо овошје обезбедува пет до девет проценти од препорачаната дневна количина на влакна за возрасен. И тука треба да се забележи дека кората на овошјето е најбогата со влакна.

  • Енергија

Праската е богата со витамин Б3, кој учествува во многу метаболички реакции и е особено одговорен за производство на енергија.

Тие се најздрави и даваат најголемо освежување кога се јадат свежи, но од нив можете да направите и компот (внимавајте на количината на додаден шеќер), да ги додадете во каша или јогурт за појадок или од нив да направите вкусен густ сок.

ИЗВОРСлободна Далмација
претходниот член,Македонија меѓу најскапите земји од регионот за храна и пијалоци
Следната статијаВо лето сите ги правиме овие грешки при пиење на вода и правиме здравствена штета:

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде