Есенската слабост често се поврзува со недостаток на сонце и како резултат на недостаток на витамин Д.

Наједноставно решение е да ги дополниме со препарати достапни во аптека.

Експертите советуваат да ги земате помеѓу средината на септември и април. – Тоа е неопходност – вели диететичарката д-р Хана Столинска.

Таа исто така советува да се грижиме за она што завршува на нашата чинија.

За да се чувствувате добро и да го зајакнете имунолошкиот систем, треба да јадете многу влакна што се наоѓаат во овошјето и зеленчукот, како и цели зрна, мешунки и семиња.

Многу зеленило, но сурово, бидејќи термичката обработка го намалува за дури 80 проценти, витамин Ц и фолна киселина – објаснува нутриционистката и додава дека според истражувањето, треба да јадеме 700-900 гр зеленчук и овошје дневно, од кои повеќето треба да бидат сурови.

ИЗВОРNajzena.rs
претходниот член,Будимпешта подигна споменик во чест на творецот на крипто-валутата
Следната статијаВишок од овие 5 витамини може да предизвика развој на рак

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде