НАСА и SPACE-X успешно лансираа уште четворица астронаути во ниска орбитата околу нашата планета, на пат кон Меѓународната вселенска станица (МВС) во недела на 15 ноември. Лансирањето ја одбележа првата ротација на екипажот на американско комерцијално летало.

Лансирањето се одвиваже по планирано и во 19:27 часот ЕСТ во неделата од подлогата 39А во вселенскиот центар на НАСА Кенеди на Флорида. Екипажот, составен од тројца астронаути на НАСА и еден астронаут од JAXA, одлета со капсулата Dragon на SpaceX, на врвот од ракетата Falcon 9 на компанијата.

Потврдено е успешното раздвојување во втората фаза. Следната важна пресвртница е распоредувањето на конусот на носот. Потоа, во 21:00 часот ЕСТ, НАСА ќе одржи прес-конференција за печатот во вселенскиот центар Кенеди, што ќе се пренесува во живо на YouTube каналот на агенцијата.

Астронаутите од мисијата Екипаж-1 ќе се спојат со МВС во понеделник, 16 ноември во 23:00 часот ЕСТ, а отворот ќе се отвори во 01:40 часот наутро на 17 ноември.

Прес-докинг прес-конференцијата ќе се одржи во 2:00 часот по полноќ ЕСТ со дополнителни ажурирања. Денес беше одбележана „првата официјална долгорочна мисија на НАСА“ за програмата Екипаж-1, според портпаролот по успешното лансирање.

Ажурирање на 15 ноември, 19:36 часот EST: Разделбата во етапата 2 е успешна, „траекторијата е номинална“, вели тимот на Екипажот-1

По подигнувањето, ракетата патуваше со 262 метри во секунда, и се забрза на 709 метри во секунда со Т-плус една минута. Раздвојувањето од фазата 2 беше потврдено во Т-плус две минути, а екипажот е безбеден на своето патување кон МВС.

„Номинална траекторија“, рече командантот Хопкинс што се наоѓаше во капсулата „Еластичност“, додека екипажот се движеше кон ниската орбитата на планетата. На осум минути и 48 секунди по подигнувањето, првата фаза се запали за да го истурка екипажот во ниската орбита на Земјата.

Првата етажна ракета е во фаза на слетување или во близина на бродот Спејс Х во Атланскиот океан. Екипажот поминува непречено покрај следната зона на безбедно прекинување на мисијата, над Шенон, Ирска. Исклучувањето на втората фаза е на време. Сè оди по планираното досега. „Номиналното вметнување во орбитата“ беше успешно.

Фазата 1 успешно го допре бродот со дрон. Следно ќе биде раздвојувањето на вселенскиот брод „Змеј“.

Ажурирање на 15 ноември, 19:27 часот EST: Space-X, НАСА успешно ја започна втората мисија Екипаж-1 на МВС

Space-X и НАСА успешно лансираа четворица астронаути од вселенскиот центар Кенеди со капсулата Змеј на врвот од ракетата Фалкон 9. По откажаниот обид во саботата, лансирањето беше успешно денес и се чини дека мисијата Екипаж-1 се одвива без проблеми досега. МВС е подготвена капсулата да ја прими утре, по патувањето на леталото во должина од 27,5 часа низ орбитата.

„Дури ни гравитацијата нема човечност кога истражуваме како еден за сите“, рече портпаролот на НАСА кога ракетата се крена.

Ажурирање на 15 ноември, 19:26 часот EST: Сокол 9 во потребната позиција пред лансирање

„Сè продолжува да се одвива по план“, рече портпаролот на НАСА. Последниот голем настан беше завршен без никакви проблеми.

Една минута до лансирање.

Ажурирање на 15 ноември, 19:22 часот EST: Капсулата ДРАГОН за внатрешна моќност

Водата излета на лансирната рампа за да го минимизира звукот на ракетата Фалкон 9 додека се подготвуваше за лансирање. „Strongback retracting“ се случи на четири минути пред лансирањето, што ќе се повлече на 45 степени од ракетата.

Ажурирање на 15 ноември, 19:21 часот ЕСТ: „Се изгледа добро“ на помалку од 10 минути до лансирањето, екипите на земјата се збогуваат со екипажот.

Вчитувањето на горивото заврши во втората фаза на десет минути пред подигнувањето, а ладењето на еден мотор започна во Т-минус 6 минути. Течниот кислород ќе се вчита до две минути пред подигнувањето. „Патувајте неверојатно патување и знајте дека сите сме за едно“, рече членот на копнениот тим „Спејс Икс“ на екипажот на мисијата Кру-1.

Ажурирање на 15 ноември, 19:02 часот EST: Почнува одбројувањето за ракетата за гориво Falcon 9, сепак „одете за лансирање“

Ракетата Фалкон 9 го започна товарот на погонот на Т-минус 35 минути со керозин РП-1. Густиот течен кислород истовремено започна да се вбризгува во ракетата. Оксидаторот е густ течен кислород што се чува многу постуден, зафаќа помалку волумен и дозволува да се складира повеќе гориво.

Двата резервоари ќе бидат исполнети со течен кислород и погон до времето на лансирање.

Погонот, RP-1, согорува моментално и ги супермоќ, моторите на ФАЛКООН 9 покрај осумте мотори Супердрако – кои се чуваат како резерва за сценарио на прекин на мисијата. Овие се чуваат подготвени за лансирање на капсулата подалеку од ракетата за да се оддалечи капсулата од какви било проблеми што може да ги преживее ракетата.

Ажурирање на 15 ноември, 18:47 часот EST: Анкета за режим на погон „оди / не-оди“, активирање на системот за избегнување е завршено, лансирање „точно и на време за одбројување“

На Т-минус 47 минути, тестот за погон „оди / забрането“ помина. Раката за пристап на екипажот наскоро ќе биде повлечена, а системот за бегство беше вооружен. Со 80% можност за добро време, лансирањето изгледа добро.

Ажурирање на 15 ноември, 15:27 часот EST: Астронаутите од екипажот 1 пристигнуваат во просторијата за одело, започнуваат подготовките за лансирање

Внатре во просториите на екипажот на астронаутите во вселенскиот центар Кенеди, тимот на SpaceX им помага на астронаутите да се облечат. Сите четворица астронаути лежат назад во лежалките на седиштата, што се столици на ГСЕ. Овие столчиња се слични на оние што се наоѓаат во капсулата Crew Dragon и се користат на земја за да се осигура дека сите делови на костумот работат точно како што ќе бидат кога ќе се во капсулата.

Забележително, некои јадења во кои екипажот уживаше пред денешното лансирање вклучуваат стек, чизбургер, кари ориз, помфрит и стек од јагнешко месо.

Досега, времето за лансирање сè уште изгледа добро и сите одат напред кон времето за лансирање.

Лансирана мисијата Екипаж-1 на SpaceX по 24-часовно одложување.

Успехот на летот зависи од времето, кое не се придржуваше во саботата – што предизвика 24-часовно доцнење бидејќи брзината на ветерот беше прејака. Ако од која било причина лансирањето не може да се одржи вечерва, тоа ќе се одложи до среда, пренесува Би-Би-Си.

Настанот ќе се емитува во живо на веб-страницата на SpaceX приближно 15 минути пред подигнувањето, покрај телевизијата во живо на НАСА, во 15:15 часот по полноќ (претставена подолу).

Мисија на екипажот 1, правејќи историја на летот во вселената

Денешното лансирање го означува вториот тест на реалниот свет на овој систем за лансирање. Уште во мај, се случи успешен демо-лет од истиот систем со двајца астронаути на НАСА. Сè одеше според планот, а сега – неколку дена откако НАСА официјално го потврди SpaceX – се одвива второто лансирање од ваков вид.

Позадински информации за астронаутите

Четворицата астронаути коишто вечерва патуваат околу орбитата се командантот Мајкл Хопкинс, Виктор Гловер и Шенон Вокер – сите тројца астронаути на НАСА – покрај Соичи Ногучи од ЈАКСА од Јапонија. Ова ќе го одбележи првиот вселенски лет на Гловер и враќање на МВС за неговите други тројца членови на екипажот, сите ќе минат шест месеци во орбитата за време на мисијата.

Астронаутите на Екупаж-1 од лево надесно: Шенон Вокер, Виктор Гловер, Мајкл Хопкинс и Соичи Ногучи. Извор: НАСА

Четворицата астронаути го именуваа својот лет, екипажот Змејска капсула, „Отпорност“ и ќе спроведат стотици студии за микрогравитација за време на нивната мисија.

SpaceX, логистика за лансирање на НАСА

Бродот за преземање на SpaceX, „Само прочитајте ги упатствата“ се наоѓа во Атлантскиот Океан, седи мирно за својот планиран обид за преземање на ракетата. Околу девет минути по лансирањето, двостепениот засилувач на првата етапа на ракетата Falcon 9 треба да ја допре палубата на бродот, Space.com известува.

Бродовите за преземање на вселенската компанија за своите Драгон капсули – GO Quest, GO Searcher и GO Navigator – исто така беа испратени на отворено море и зазедоа различни позиции близу Флорида. Ако треба да се случи прекин на летот, овие бродови се подготвени.

SpaceX планира да го искористи овој засилувач на првата фаза, покрај Драгон капсулата за својата мисија Екипаж-2, закажана за 30 март.

Во моментов, шансите за лансирање вечерва се „50/50“ според Прогнозата за извршување на мисијата за лансирање, при што примарните проблеми се состојат од: „Правило за облак на кумулус, лет преку врнежи и правило за електрично поле на површината“.

SpaceX е задолжен за денешното лансирање со НАСА да стои близу за каква било помош.

Поставувајте прашања за лансирање на НАСА и SpaceX користејќи #LaunchAmerica на твитер

Хаштагот #LaunchAmerica цвета на социјалните мрежи. Секој што има прашања, мисли и искуства со лансирањето на НАСА и SpaceX, може да најде одговори или да спомене со хаштагот.

На забавата можеме да додадеме и со специјално направен филтер за Инстаграм, кој виртуелно ги сместува корисниците во вселенскиот центар на НАСА Кенеди. Астронаутот на НАСА Гловер учествуваше во забавата и објави свое виртуелно искуство:

Што да очекувате од лансирањето на мисијата екипаж-1 во недела

НАСА обезбедува континуирано покривање на повеќе од 30 часа, што ги опфаќа активностите пред почетокот, лансирањето, спојувањето и пристигнувањето за денешниот лет на екипажот на вселенското летало Драгон на SpaceX.

Капсулата Драгон, на „Resilience“ на SpaceX треба да се закачи со МВС во понеделник, 16 ноември, во приближно 23:00 часот EST.