Дали чувствувате дека ви недостасува енергија и мотивација?

Дали го познавате чувството на пекол после работен ден, немате енергија за вашето семејство, партнер, себе, пријатели?

Причината за недостаток на енергија може да се скрие во вас, во негативните верувања и токсичните навики.

Набљудувајте се неколку дена, пишувајќи на што губите време, што ве прави среќни, што ве обесхрабрува.

Бидете сигурни дека ги имате следните 3 токсични навики во вашите белешки.

Еве 3 работи што ја трошат вашата животна енергија без дури да забележите:

  • Озборувања, жалење, осуда

Ако озборувате, осудувате некого или постојано учествувате во разговори во кои има полемика за животот на некој друг, тогаш вашата енергија е загрозена.

Овој вид разговор привлекува негатоивна енергија и после него се чувствувате уморни, празни и незадоволни.

Заменете ја токсичната комуникација со конструктивна, сменете го разговорот во друга насока, не поддржувајте такви разговори.

Наместо да се жалите, размислете како можете да ги решите вашите предизвици.

  • Вклучување во туѓи ситуации, негативни настани

Важно е да направите енергетски штит околу вас, така што негативната енергија на некој друг да не се пресели во вашето енергетско поле.

Секогаш требаше да имате развиена емпатија и да им помагате на другите, но ако премногу се оптеретувате со други проблеми, привлекувате негативна енергија.

Ако сите наоколу почнат да страдаат, дали ќе му биде полесно на оној што страда?

Наместо да се грижиме, многу е поважно да одржуваме внатрешна рамнотежа, хармонија и да им помагаме на другите кога сме мирни и избалансирани.

Правејќи го ова, ќе имате поголема корист за личноста на која сакате да и помогнете.

  • Фокусирајте се на решението, а не на проблемот

Ако постојано се фокусирате на една ситуација, повторно размислувате дали сте можеле да кажете нешто поразлично, што ви кажал некој, како би можеле да избегнете грешка …

Враќањето во времето и деталното анализирање на проблемот нема да ви помогне.

Наместо проблем, започнете да се фокусирате на решенија.

Направете стратегија за тоа како да ја решите ситуацијата и, чекор по чекор, нема да има повеќе проблеми.

Запомнете, какви се вашите мисли, таков е вашиот живот!

ИЗВОРАло
претходниот член,Две намирници кои ќе во помогнат да се справите со мамурлук
Следната статијаЗошто луѓето кои умираат од Ковид во Англија, се вакцинирани

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде