Насловот на MailOnline на 13 јуни гласи: „Студијата покажува дека 29% од 42 лица кои починале откако го зафатиле новиот вид ги имале примено И ДВЕТЕ дози вакцини“.

Во техничкиот брифинг на Англија за јавно здравје на 25 јуни, таа бројка се искачи на 43% (50 од 117), а мнозинството (60%) имале барем една доза.

Може да звучи загрижувачки што мнозинството луѓе кои умираат во Англија со сега доминантната варијанта Делта (Б.1.617.2) се вакцинирани.

Дали ова значи дека вакцините се неефикасни?

Далеку од тоа, тоа е она што би го очекувале од ефективна, но несовршена вакцина, профил на ризик што варира многу во зависност од возраста и начинот на пуштање на вакцините.

Размислете за хипотетичкиот свет каде апсолутно сите примиле вакцина помалку од совршена.

Иако стапката на смртност би била мала, сите што умреле би биле целосно вакцинирани.

Вакцините не се совршени. PHE проценува на ефективноста од две дози против прием во болница со Делта инфекции на околу 94%.

Можеби може да претпоставиме дека има најмалку 95% заштита од смртта на Ковид-19, што значи дека смртоносниот ризик е намален на помалку од дваесеттина од неговата вообичаена бројност.

Но, ризикот од смрт од Ковид-19 е вонредно зависен од возраста: се преполовува за секоја возраст од шест до седум години.

Ова значи дека некој на возраст од 80 години, кој е целосно вакциниран, во суштина презема ризик од невакцинирана личност од околу 50 години – многу понизок, но сепак не и нула, и затоа можеме да очекуваме некои смртни случаи.

Извештајот на ПХЕ исто така открива дека скоро третина од смртните случаи од варијантата Делта се од невакцинирани лица над 50 години, што може да биде изненадувачки со оглед на високото покривање на вакцините; на пример, OpenSAFELY проценува повеќе од 93% меѓу 65-69-тите години.

Но, има пониски стапки во загрозените области и за некои етникуми и заедници со ограничено опфаќање ќе продолжат да доживуваат повеќе од вообичаеното.

Покриеноста и ефективноста се важни броеви за проценка на програмите за вакцинација.

Подобро е да се погледне кул анализа од аналитичарите, отколку жешкото прифаќање на социјалните и другите медиуми.

АВТОРИ:

  • Дејвид Шпигелхалтер е претседател на Центарот за комуникација со ризици и докази на Винтон во Кембриџ.
  • Ентони Мастерс е статистички амбасадор за Кралското статистичко друштво
ИЗВОРThe Guardian
претходниот член,Три токсични навики кои ви ја одземаат енергијата и мотивацијата!
Следната статијаОд кога не чека заладување и благ пад на температурите

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде