И покрај тоа што нема ништо лошо во пиењето пиво или две, ако целосно сте се препуштиле на пијалок, можеби ќе се борите да го поминете денот.

Нутриционистите сугерираат која храна може да ви помогне да застанете на нозе доколку се чувствувате кревко.

По консумирање алкохол, важно е да се надополнуваат течностите и да се воспостави рамнотежа во однос на витамини и електролити.

  • Банана

Пиењето алкохол може да создаде електролитен дисбаланс со зголемување на загубата на течности и зголемена екскреција на електролити. Затоа е важно да се ребалансираат нивоата на електролити за да се опоравите.

Бананите содржат големи количини на калиум, така што ќе ви помогнат да ги зголемите нивоата по напорната ноќ. Ако не сте толку заинтересирани за банани, авокадото и друга храна богата со калиум, исто така, ќе ви помогнат да направите разлика.

  • Спанаќ

За време на сесија со алкохолен пијалок, магнезиумот е хранлива материја која често се консумира.

Нутриционистот објаснува:

Храната богата со магнезиум, како што е спанаќот, ќе ви помогне да го надополните нивото на магнезиум.

Спанаќот има и антиинфламаторни својства, така што прави добра основа за оброк што ќе ви помогне да надминете мамурлакобидете се да го додадете во утринското смути, како дел од полесен појадок, па дури и во салата за ручек.

ИЗВОРНовости
претходниот член,Еве зошто не треба да користите емотикони :) во службен е-маил
Следната статијаТри токсични навики кои ви ја одземаат енергијата и мотивацијата!

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде