Во топла купка по десет минути се опуштаат напнатите и уморни мускули, се ублажуваат тензичните главоболки, а благодарение на подобрувањето на протокот на крв и лимфниот проток телото поефикасно ги испушта токсините.

Топлата вода ја подготвува кожата да ја прифати козметиката и дозволува супстанците содржани во нив да делуваат подобро. Не треба да се заборави дека топлата купка непосредно пред спиење ви овозможува да се загреете и му помага на опуштеното тело да заспие.

Три ситуации кога е подобро да се избегне топла бања
  • Ако страдате од кардиоваскуларни нарушувања

Прегреаната бања не е добра за луѓе кои страдаат од висок крвен притисок, срцеви заболувања и нарушувања на коагулацијата, поради проширување на крвните садови.

Предизвикува зголемување на бројот на отчукувања на срцето и дишењето, со што се намалува нивото на кислород. Како резултат на тоа, може да се појави вртоглавица или дури и губење на свеста при напуштање на кадата.

  • Кога вашата кожа е многу сува

Сопствениците на сува кожа не треба да ја искористат можноста да лежат во када полна со топла вода. Таквата бања ќе ја влоши состојбата на кожата, бидејќи топлата вода ги мие липидите од нејзината површина, слабеејќи го заштитниот слој на подлабоките структури.

Како резултат на тоа, кожата престанува ефикасно да се брани од влијанието на штетните надворешни фактори. Како резултат на тоа, се иритира, повеќе се лупи, станува црвенило и чеша.

  • Кога ќе добиете менструација

Времето на менструација исто така не е погодно за топли бањи. Високата температура предизвикува проширување на крвните садови, што предизвикува зголемено крварење и чувство на слабост.

Поради таа причина, побезбедно е да се избегнува во првите денови од менструацијата.

Во горенаведените случаи, треба да го ограничите ризикот и да користите не топла, туку едноставно пријатно топла бања. И ќе ви овозможи да се опуштите без да го загрозите вашето здравје.

ИЗВОРNajzena.rs
претходниот член,Луѓето кои пијат по две шољи засладено кафе секој ден се подолговечни
Следната статијаКако да знаете дали водата во базените и чиста и безбедна за капење?

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде