Со исклучок на повремените налети на постудени бранови, температурите се екстремно високи за овој период од годината, а метеоролозите најавија дека не очекува неверојатно топло лето. Многумина од нас веќе побрзаа да се разладат во базенот, меѓутоа, експертите предупредуваат на опасностите.

Ако живеете во град, базенот е одлично место за разладување за време на летните горештини, но ЦДЦ предупредува на неколку потенцијални ризици. Покрај давење, кое спротивно на популарното верување, може да се случи во „плитки“ води, загрозени се и одредени супстанции кои можат да се најдат во базените, а најчест „непријател“ е бактеријата ешерихија коли (E. coli ), што предизвикува најмногу проблеми кај деца од 4 до 14 години.

Тоа се патогени бактерии кои можат да предизвикаат доста значајни гастроинтестинални нарушувања на сите возрасти, но особено кај децата, изјави епидемиологот Моли Нес за HealthDay, додавајќи дека покрај ешерихија, Clostridium difficile може да се најде и во базените.

Епидемиологот Нејс рече дека бактериите како E. coli и C. difficile обично влегуваат во водата бидејќи еден од капачите има дијареа.

„Луѓето со дијареа треба да се воздржат од пливање“, советуваат експертите од ЦДЦ.

Симптомите на инфекција со овие видови бактерии се појавуваат два до четири дена по изложувањето. Знаците на инфекција со E. coli може да вклучуваат тешки стомачни грчеви, дијареа, повраќање и треска. Во некои случаи, овие инфекции може да бидат дури и сериозни и опасни по живот.

Експертите исто така истакнуваат дека овие бактерии се појавуваат и се шират кога во базенот нема доволно хлор, бидејќи оваа супстанца ги уништува патогените.

Како знаете дека нема доволно хлор во базенот?

Според експертите, хлорот дезинфицира, убива и спречува појава, како и ширење на бактерии и алги, со што придонесува за квалитетот на водата и нејзината бистрина. Без хлор, во базенот можеа да се најдат „секакви невидливи опасности“.

Статистички, поголема е веројатноста да се разболите во базен без хлор бидејќи оваа супстанца ве спречува да бидете изложени на патогени. Имајте на ум дека кожата е порозна така што низ неа можат да поминат микроскопски нечистотии.

 

ИЗВОРМондо.рс
претходниот член,Три ситуации во кои треба да избегнувате спа или топла купка
Следната статијаНа Европски Универзитет во Скопје се отвори годишната изложбa „Имагинариум“

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде