Оваа студија, објавена во Annals of Internal Medicine, е првата која го поврзува слаткото кафе со здравствените придобивки, вели д-р Лиу.

Една неодамнешна студија покажа дека луѓето кои пијат кафе живеат подолго – дури и ако додаваат шеќер во популарниот пијалок.

Научниците следеле 171.000 средовечни учесници во ОК помеѓу 2009 и 2018 година за да видат колку е веројатно тие да умрат во период од девет години.

Истражувачите откриле дека возрасните кои уживаат во овој популарен пијалок имаат до една третина помала веројатност да умрат млади.

Помеѓу 1,5 и 3,5 шолји дневно со лажичка шеќер го намалуваат ризикот за 29 до 31 отсто, додека секоја количина незасладено црно кафе го намалува ризикот за помеѓу 16 и 21 отсто.

Д-р Дан Лиу, од Јужниот медицински универзитет во Кина, рече:

Нашата студија покажа дека возрасните кои пијат умерени количини кафе засладено со шеќер секој ден имаат околу 30 отсто помали шанси да умрат од која било причина во споредба со оние кои не пијат кафе.

Луѓето кои редовно пијат кафе се соочуваат со помал ризик од развој на рак или срцеви заболувања, додека инстант, мелените и безкофеин верзии се поврзани со помал ризик од смрт, открија истражувачите.

Зрната кафе се полни со антиоксиданси кои му помагаат на телото да се бори против штетните клетки и хемикалии.

Претходните истражувања ги поврзуваат оние кои пијат кафе со пониски стапки на дијабетес тип 2, Алцхајмерова болест, Паркинсонова и заболување на црниот дроб.

 

ИЗВОРНовости
претходниот член,Нова антикризна мерка во Србија: Почна исплатата на 100 евра помош за млади лица
Следната статијаТри ситуации во кои треба да избегнувате спа или топла купка

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде