Но, време е да го смениме тоа и добрите девојки да станат силни и силни. Еве како.

Барај што сакаш и заслужуваш

Истражувањето на Harvard Business Review покажа дека само седум проценти од дипломираните студенти се обиделе да преговараат за плата со новите работодавачи, додека дури 57 проценти од мажите го направиле истото.

Ова е доказ дека нема да го добиете она што го сакате и заслужувате доколку не го побарате тоа.

Ако сакате да работите на нов деловен проект, прашајте го вашиот претпоставен дали можете да се придружите на тимот. Дали сакате покачување или бонус? Прашајте го вашиот шеф и наведете конкретни причини што го заслужувате.

Научете да кажете не

Нема ништо лошо во тоа да побарате помош од некој од вас, ниту пак да му помогнете.

Но, не можете секогаш да кажете да. Ставете се себе, вашето здравје и благосостојба на прво место. Ако не, тогаш нема да можете да си помогнете себеси или на другите.

Кажи што мислиш

Ако некој не ве почитува, не го игнорирајте.

Ако е груб, кажи му, затоа што ако не зборуваш, никој нема да те слушне. Поставете граници бидејќи во спротивно луѓето ќе продолжат да ги преминуваат. Бидете храбри, јасни и гласни.

 

ИЗВОРНовости
претходниот член,Поради мерките се повеќе граѓани се одлучуваат на вакцинација
Следната статијаУчениците од Тетово и Гостивар продолжуваат со онлајн настава

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде