Многу лекари се согласуваат дека редовната употреба на ферментирани млечни производи, кои содржат бактерии корисни за цревната микрофлора, е основа за здрав начин на живот и правилна исхрана.

Сепак, не сите од нив имаат корисен ефект врз човечкото тело.

Нутриционистката Дарија Русакова состави листа на ферментирани млечни производи кои се опасни по здравјето.

  • Јогурти со адитиви

Јогуртите со разни адитиви не се природно „млеко“, бидејќи содржат многу повеќе јаглехидрати од кој било друг ферментиран млечен производ.

  • Млечни производи без маснотии

Иако повеќето луѓе ги земаат затоа што мислат дека се нискокалорични и здрави, млечните производи со малку маснотии се всушност токму тоа.

Тие имаат вишок на шеќери и засладувачи и редуцирани маснотии.

  • Масна кисела павлака

Павлаката со содржина на маснотии од 25-30 проценти е една од намирниците што е најтешка за варење, се меша со работата на панкреасот и црниот дроб.

ИЗВОРАло
претходниот член,Бизарни навики на големите книжевници додека ги пишувале своите грандиозни дела!
Следната статијаЗнаете ли што значи ФОМО САПИЕНС и откријте дали вие сте ФОМО?

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде