Пред осум години, терминот ФОМО беше вклучен во Оксфордскиот речник и стана дел од поп културата.

Првпат беше споменат во 2004 година од Патрик Ј. Мекгинис. Тоа е акроним за страв да не пропуштите.

Многумина од нас го почувствуваа овој поим на нашата кожа.

Ова е кога сакате да излезете од своја кожата бидејќи не сте на друго, посакувано место.

Проблемот е што ова „посакувано место“ не мора да биде навистина посакувано од нас, но тоа чувство се раѓа кога ќе видиме нечија објава на социјалните мрежи.

Или кога слушаме дека некој доживеал нешто многу подобро од нас. Се чувствуваме нервозни, вознемирени, а немир „не тера“ да излеземе и да се придружиме или да направиме нешто уште подобро.

Како да препознаеме дека имаме ФОМО?

Стравот од неуспех, или ФОМО, е феномен што се однесува на нашите чувства и мисли. Имено, кога го доживуваме ФОМО, прво забележуваме дека некој се занимава со активност што ја сметаме за забава.

 

ИЗВОРНовости
претходниот член,Три намирници на база на млеко кои ве дебелеат и ја уништуваат цревната флора
Следната статијаОд денеска продолжува печатењето на личните карти во МВР

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде